Attila Hildmann ezen receptjéről már hónapok óta ódákat zeng mindenki Németországban, aki megsütötte. Eljött az idő, hogy én is kipróbáljam, úgyis kezdtem éppen nagyon unni a sarki pékség egyfajta adalékmentes kenyerét.:)
És jelentem, ez valami világszám!:) Én már kb. 10 éve szinte kizárólag teljes kiőrlésű kenyeret eszem, volt is több próbálkozásom a témában itt a blogon is, de ez mindent visz!:) Puha, ízletes, és nem fűrészpor effektusú!:))) Bátram adnám mindenevő vendégeknek is!
A recept titka egyébként a leírás szerint egyrészt a teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt használatában áll (én tavaly fedztem fel, micsoda óriási különbség van az ezzel sütött mindennek a sima egyéb teljes kiőrlésű lisztekhez képest!), másrészt a nagy folyadékmennyiségben.
Az eredeti recept egy rozmaringos-aszalt paradicsomos verzióról szól. Én tudtam azonban, hogy lekvárral is szeretném enni, így egy sima alapot próbáltam.
A hozzávalóknál 700 g lisztet írt a szerző, az összeállításnál viszont csak 500 g-ot. Ez a fotón szereplő 500 g liszttel készült, de szerintem elbírná legközelebb a 700 g-ot is, tényleg.
Előző este össze kell gyúrni, de ez ne tántorítson el senkit, mert secc-perc alatt megvan!:)
Készítheted hétvégén is, fagyassz le belőle, ha elkészült, és hétköznap csak fel kell olvasztanod!
Egyéb teljes kiőrlésű kenyér receptek itt a blogon:
Teljes kiőrlésű tönköly kenyér és zsemle
Elkészítési idő: kb. 40 perc + 10-11 óra kelesztés!!
Hozzávalók (1 kisebb kenyérhez + 8 db kis zsemléhez):
700 g teljes kiőrlésű tönköly liszt
500 ml szénsavmentes ásványvíz
50 g friss élesztő
1,5 tk. agave, vagy rizsszirup
70 ml olívaolaj
12 g tengeri só
A paradicsomos, rozmaringos verzióhoz:
60 g aszalt paradicsom (olajban eltett), finomra aprítva
2 csapott ek. finomra aprított rozmaring
A lisztet az ásványvízzel, az élesztővel és a sziruppal összekeverjük és tésztává gyúrjuk. Letakarjuk folpakkal, és 10-11 órára a hűtőbe tesszük.
A hűtőből kivéve belegyúrjuk a többi hozzávalót, ketté osztjuk a tésztát, és az egyik feléből egy 'ciabatta' alakú kenyeret formázunk, a másik feléből 8 db zsemlét. A nyújtódeszkát érdemes jó alaposan belisztezni, hogy ne ragadjon rá a tészta. Minél hosszabb ideig dagasztjuk, annál légiesebb lesz a tészta.
Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük a kenyeret és a zsemléket, majd még 30 percig kelesztjük.
Közben a sütőt 200 fokra légkeveréssel előmelegítjük, és a kenyeret a középső sínen 12-15 percig sütjük, a zsemléket pedig kb. 10 percig.
Egy tepsin is süthetjük a zsemléket és a kenyeret, akkor kicsit hamarabb kell kivenni a sütőből.
Forrás: Attila Hildmann: Vegan for Youth