2014. január 26., vasárnap

Pagoda karfiol - pástétom fenyőmaggal


Ez a selymes, nagyon finom ízű pástétom bármilyen téli elegáns menüben megállja a helyét előételként. A zöld szín és a fenyőmag párosítása pedig karácsonyi fellépésre is kiválóan alkalmassá teszi!:) A pagoda karfiol különleges formája már önmagában is a Karácsonyt idézi, nem?:) Ez utóbbinak az íze egyébként valahol félúton van a brokkoli, és a karfiol között.


A maradékot pedig friss salátával, zöldséggel tálalva, kenyérre kenve, akár vacsorára is fogyaszthatjuk.

Pagoda karfiol - pástétom fenyőmaggal
Hozzávalók (4 főre):
300 g pagoda karfiol (esetleg sima karfiol)
150 g burgonya
3 ek. olívaolaj
30 g fenyőmag
zöldfűszeres (esetleg sima) só
őrölt bors
3 ek. teljes kiőrlésű liszt

Hámozzuk meg a burgonyát és vágjuk kis kockákra, a megmosott karfiolt szedjük rózsákra. Tegyük mindkét zöldséget egy lábasba, öntsünk rá egy ujjnyi vizet és pároljuk kb. 15 percig, majd alaposan szűrjük le. Ízesítsük a megfőtt zöldségeket az olívaolajjal, sózzuk-borsozzuk, és adjuk hozzá a fenyőmagot. Botmixerrel pürésítsük az egészet, végül pedig keverjük hozzá a lisztet.
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, tegyünk rá kerek, vagy szögletes desszertgyűrűket, amikbe belekanalazzuk a pürét. Tegyük be a 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 15 percre. Tálalás előtt távolítsuk el a desszertgyűrűt és tetszés szerint díszítsük.

Forrás: Cucina Naturale


2014. január 24., péntek

Kesudiókrém 'eská':)

Erre a projektre nagyon sokáig készültem lélekben...:) Sok-sok bejegyzést elolvastam a neten, ahol sok-sok leégett aprító és mixergépről számoltak be, akik otthon nekiálltak.:/ Meg sok-sok türelmet és időt írtak, mint legfőbb hozzávalók...:) Ezen tényezők miatt (is) tartott kb. egy évig, mire végre rászántam magam!:)))
Először a natúr mandulakrémet akartam kipróbálni, de miután legalább 5-6 alkalommal megvettem a hozzávaló mandulát, amit aztán a Férjem minden egyes alkalommal felevett, gondoltam próbát teszek a kesudióval...:DDD

A natúr magkrémek, mint pl. a fehér mandulakrém és a kesudiókrém (ez a kettő a kedvencem), a tavalyi Vegán Kihívásos ételek során kúszott be az életembe. Attila Hildmann, a német Vegán Kihívás szerzője, gyakorlatilag szinte minden receptben használja. Viszont mindkettő egy vagyonba kerül...:/
A mandulakrémből létezik kétféle, a hántolt fehér mandulából készülő fehér/ vagy világos (ez a tuti finom, isteni!), és a hántolatlan mandulából készülő sötét mandulakrém. Ez utóbbi lényegesen olcsóbb, mint a fehér, viszont a beledarált külső réteg miatt határozottan kesernyés ízű.
250 g mennyiségnyi krém most (2014. január) a sötétből kb. 2.000 - 2.500 Ft, a világos, vagy fehér pedig 3.500 - 4.100 Ft.
A kesudiókrém is nagyon finom, édeskés ízű, ebből 250 g/ kb. 2.500 Ft.
Ezek a mennyiségek (egy kb. 2,5 dl-es üvegben) sokáig kitarthatnak, de ha sokszor használjuk, vagy esszük, akkor nagyon gyorsan el tud fogyni!:)
A kesudiókrém egy háziasabb verzióját, ugyanekkora mennyiségre kihozhatjuk kb. 900-1.000 Ft-ból.
Jó, nem lesz olyan krémes, mint a bolti, de sokmindenhez ugyanúgy használhatjuk!
Lehet kenyérre kenni (olyan nutella-szerűen akár, itt a blogon találsz is hozzá ilyen receptet ITT), rá egy kis cukormentes szilvalekvár és hamm!:)
Lehet desszertekhez, vagy szószokhoz is felhasználni, vagy a reggeli gabonakásába egy evőkanállal a darált olajos mag helyett!
Vagy amikor éppen nagyon éhes valaki, uzsonnára egy-két teáskanállal magában!;)

Lent a receptben megosztom a készítéssel kapcsolatos tapasztalataimat.
Már ezekben próbáltam:
Csicserikrémes padlizsán - lasagne
Almás - fahéjas köleskása
Céklatorony avokádós kesukrémmel és karamellizált tofuval

Natúr kesudiókrém
(egy kb. 250 ml-es üveg feltöltéséhez)
Hozzávalók:
400 g kesudió

Elkészítés:
A natúr kesudiót beletesszük egy aprítógépbe, és elkezdjük felaprítani.
Ahhoz, hogy ne égjen le a gépünk, érdemes max. 2-3 percenként (vagy amikor érzed, hogy nagyon melegszik a gép oldala), 1-2 percre megállítani pihenni a gépet. Na ezért tart olyan irgalmatlan sok időbe a teljes folyamat, nálam kb. 1 óra volt...:/
Először ilyen morzsás állagú lesz:

Utána szorgalmasan tovább aprítunk, és közben pihentetünk, majd ahogy elkezd a melegedés hatására kiválni a magokból az olajtartalom, a morzsa elkezd összeállni:

És még mindig ne adjuk fel, mert egyszer csak a türelem meghozza a gyümölcsét, és krémesedni kezd a massza.:)

Az utolsó szakasz nehézségét nekem még az adta, hogy a krém egy idő után besűrűsödött a penge alá, és oda beragadt. Elég sokszor kellett fakanállal megkevergetnem.

Tárolás: az elkészült krémet NEM SZABAD HŰTŐBE TENNI, mert kondenzvíz termelődhet a tetején a lezárt üvegben és bepenészesedhet! Szobahőmérsékleten tartsuk lezárt üvegben!

Végső konklúzió: nem lett olyan krémes, selymes, mint a bolti, nekem az én gépemmel (Moulinex) maradt kicsi morzsás rész  a krémben.
Viszont, 2.500 Ft helyett, kb. 1.000 Ft-ból kijött egy kis üveg, amit ugyanúgy fel tudtam használni! És egy hét alatt el is fogyott...:p

2014. január 19., vasárnap

Csicserikrémes padlizsán - lasagne


Ez a recept a német Vegán Kihívásos, Attila Hildmann legújabb könyvéből, a 'Vegan for Youth' c. könyvből származik. Maga a könyv külön is megér majd egy misét, pl. ebben már 60 napos a Kihívás, és nem csak 30 napos. Előzetesben annyit róla, hogy a receptek nagyon jók alapból, bár néha kicsit egyhangúak (non stop padlizsán, paradicsom, és édes burgonya szerepel bennük:). Az alapkoncepcióval viszont, miszerint most megmondja a tutit az örök fiatalság témakörében, némiképp melléfogott szerintem Attila Hildmann.... Eléggé összecsapott antréval, egy japán és egy olaszországi utazással gondolja alátámasztani abbéli koncepcióját, hogy a vegánság az örök élet titka....:) A koncepció még csak nem is lenne rossz:), de az indoklásai időnként olyan kis bárgyúan egyszerűek...:)

Na, de visszatérve ehhez a recepthez, nagyon különleges, és ugyanakkor igen csak laktató ízvilág született! Próbáljátok ki!;)

Csicserikrémes padlizsán - lasagne
Elkészítési idő: kb. 35 perc
Hozzávalók (2 főre):
1 padlizsán
1 gerezd fokhagyma, felaprítva
3 ek. olívaolaj
tengeri só
250 g főtt csicseriborsó
50 g natúr kesudiókrém
1/2 tk. kurkuma
30 ml szénsavmentes ásványvíz
280 g főtt cékla (kb. 3 kisebb fej cékla)
1 ek. frissen préselt citromlé
1/2 tk. rizsszirup (agave szirup)
őrölt fekete bors
1/4 cs. metélőhagyma, felaprítva

Melegítsük elő a sütőt 220 fokra légkeveréssel. A padlizsánt lemossuk, és kb. 0,5 cm vastag szeletekre vágjuk. 2 ek. olívaolajat elkeverünk a felaprított fokhagymával és 1/4 tk. sóval, ezzel a keverékkel bedörzsöljük a padlizsánszeleteket, és 14 percig sütjük a középső sínre téve, egy sütőpapírral bélelt tepsiben.
Közben a lecsöpögtetett csicseriborsó pürésítjük egy mixerben a kesudiókrémmel, a sóval, kurkumával és ásványvízzel.
A főtt céklát kis kockákra vágjuk, és a citromlével, a maradék olívaolajjal, a rizssziruppal, sóval-borssal ízesítjük.
A megsült padlizsánszeletekre rétegezzük emeletenként a csicserikrémet, a tetejére halmozzuk a céklát.
A felaprított metélőhagymát a tetejére szórjuk.

2014. január 4., szombat

Teljes kiőrlésű gyümölcskenyér, cukormentesen

Ez a recept a Vegán Kihívás ételei között szerepelt, és már nagyon régóta el akartam készíteni.
Az az egy dolog tartott vissza, hogy az alaprecept a tészta kelesztéséhez egy 'Backferment', azaz sütő ferment nevű hozzávalót írt, amit nem tudtam beszerezni. Nemrégiben viszont egy német fórumon olvastam, hogy egy lány egyszerűen sütőporral helyettesítette, így nekiugrottam én is.:)
Egy igazi fehérjebomba született, amiből 1-2 szelet reggelire olyan tömény, hogy egy teljes délelőttre eltelít.:) Lehet kenni rá valamilyen magkrémet, pl. kesudió, vagy mandulakrémet, és/ vagy cukormentes pl. szilvalekvárt is.
Ja, és először próbáltam ki a goji bogyót, ami magas C-vitamin tartalmával különösen előnyös télen!
A gyömölcskenyér íze alig édes, az agave szirup és az aszalt gyümölcsök adják az édes ízt, ezért aki a natúr ízeket kedveli, annak nagyon fog ízleni! Egy cukormentes időszakba is jól beilleszthető!
Egyetlen dolog, ami nem annyira jött be nekem benne, a puffasztott amaránt, aminek noha nagyon nagy a fehérjetartalma, viszont van az a kicsit "földes":DD jellegű utóíze, ami szerintem kiérződik belőle kicsit, és én kihagynám...:)) (bár Anyukám azt mondta, neki ez nem tűnt fel...)
Az állaga tömör, mivel 100% teljes kiőrlésű lisztből készül!
A töménysége miatt tényleg lassan fogyott, úgyhogy én három részre vágtam, és le is fagyasztottam belőle.

Teljes kiőrlésű gyümölcskenyér, cukormentesen
Hozzávalók (kb. 18 szelethez - egy 26 cm-es gyümölcskenyérformához):
550 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 cs. foszfátmentes borkő sütőpor (pl. DM-ből)
kb. 400-450 ml víz
100 g aszalt vörösáfonya, nem cukrozott! (nálam mazsola)
100 g aszalt szilva
20 g goji bogyó, nem cukrozott! (vagy helyette más nem cukrozott aszalt gyümölcs)
100 g kesudió
50 g pirított mogyoró
30 g puffasztott amaránt
50 g lenmag
100 g agave szirup
1/2 tk. só

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.Öntsünk egy tálba a lisztet és a sütőport, majd annyi vizet, hogy rugalmas, ne kemény tésztát kapjunk! Jól gyúrjuk össze!
Az aszalt gyümölcsöket és a dióféléket aprítsuk fel, és az amaránttal, lenmaggal, agave sziruppal és sóval együtt keverjük bele a tésztába. Olajozzunk/ kókuszzsírral kenjünk ki vékonyan egy 26 cm-es gyümölcskenyér-formát, öntsük bele a tésztát, és kb. 60 percig süssük. Csak kihűlés után szeleteljük! Fogyasztásnál megkenhetjük natúr mogyoró-krémmel!

Alapötlet: Attila Hildmann: Vegan for Fit

2014. január 2., csütörtök

Almás krémes, tej- és tojásmentesen

Ez a süti a 2013. év utolsó napján született, és azt kell mondjam, nagyon méltóan feltette a pontot az év végére, mert eszméletlenül finomra sikeredett!:) Vendégségbe vittük, és ott is nagy sikert aratott, a gyerekek pedig csak úgy falták!:) Na, nem fényezem tovább, inkább leírom gyorsan a receptjét, mielőtt elfelejtem!:)

Vegán almás krémes
Hozzávalók (egy kisebb, kb. 30 x 40 cm-es sütőtepsihez): 
A piskótához:
130 g teljes kiőrlésű liszt
120 g (bio) fehér liszt
100 g nádcukor
1 cs. foszfátmentes borkő sütőpor (pl. DM-ből)
1 mk. szódabikarbóna
1/2 citrom leve
6 ek. napraforgó olaj/ vagy kókuszolaj
250 ml növényi tej (pl. zabtej)

A krémhez:
2 cs. (bio) vaníliás pudingpor (pl. DM-ből)
5 ek. nádcukor
500 ml növényi tej
200 g (bio) növényi margarin/ esetleg kókuszzsír

2-3 alma, vékonyra szeletelve
őrölt fahéj
csokireszelék (a fotón lévő az Aldiból van, kakaó, cukor és szójalecitin van benne, más adalék nem!)

Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.
Először elkészítjük a piskótát, amihez csomómentesre keverjük egy robotgéppel a száraz, majd a folyékony összetevőket. Egy (kókusz)olajjal kikent tepsi alját kirakjuk az almaszeletekkel, és megszórjuk őrölt fahéjjal.  Ráöntjük a piskótakeveréket, és betesszük a sütőbe. Kb. 25 perc alatt készre sütjük.
A sütőből kivéve, 5 perc után kiborítjuk az almás piskótát, hogy az almás rész kerüljön felülre és hagyjuk kihűlni.
A krémhez megfőzzük a pudingot a tejjel és a nádcukorral, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Fontos, hogy a margarin és a puding azonos hőmérsékletű legyen az összekeveréskor, ezért ha szükséges, a margarint vegyük ki időben a hűtőből!
A kihűlt pudingot és a margarint is külön-külön verjük fel a robotgéppel, majd a pudingot kanalanként adagoljuk a margarinhoz.
A kész krémet kenjük a piskótára, majd a tetejét szórjuk be csokireszelékkel!

Édesburgonyás sárgarépa-krémleves, diós-petrezselyemzöldes pesztóval

Az édesburgonya nem olyan régen került be a repertoáromba, és nem is értem, hogyan nem volt ott eddig, annyira finom!:) 
(ja, de, eszembe jutott:)), elég drága, 8-900 Ft/ kg, bár legutóbb az Aldiban 600 Ft volt kilója).
Szóval, ez a pesztó istenien feldobta! Az eredeti receptben kesudió-koriander pesztó lett volna, de az éppen kéznél lévő hozzávalók alapján módosítottunk.:)

Édesburgonyás sárgarépa-krémleves, diós-petrezselyemzöldes pesztóval
Hozzávalók (4-6 főre):
2 ek. olívaolaj
6 közepes sárgarépa, meghámozva, felkarikázva
2 közepes édes burgonya, meghámozva, feldarabolva
1 nagy vöröshagyma, felaprítva
3 nagyobb gerezd fokhagyma, finomra aprítva
2,5 cm hosszú gyömbér, meghámozva, lereszelve
850 ml - 1,2 liter zöldségleves alap

A pesztóhoz:
100 g friss petrezselyemlevél
1 nagy gerezd fokhagyma, finomra aprítva
1 ek. dió, felaprítva
1/2 citrom leve
100 ml olívaolaj
csipet tengeri só
frissen őrölt fekete bors

Melegítsük fel az olívaolajat egy fazékban. Adjuk hozzá a sárgarépát, az édes burgonyát, a hagymát, a fokhagymát, a gyömbért, és ízesítsük egy nagy csipet sóval, és friss fekete borssal. Lassú tűzön pároljuk a zöldségeket, amíg kicsit megpuhulnak, de nem pirulnak túl. Öntsük hozzá a zöldségleves alapot és forraljuk fel. Főzzük tovább, amíg a zöldségek teljesen megpuhulnak.
Közben készítsük el a pesztót: tegyük az összes hozzávalót egy aprítógépbe és turmixoljuk össze.
A kész levest tetszés szerint botmixerrel pürésítsük és a pesztóval tálaljuk.

Tipp: a megmaradt pesztó egy lekvárosüvegbe téve, egy kis olívaolajjal leöntve, akár 2-3 hónapig is eláll a hűtőben.

Forrás: Good Food - Vegetarian Christmas 2013

Karácsony és Szilveszter 2013., szemezgető:)


Hát, idén is elmúlt...:)
Jó hosszú sütős-főzős időszak volt, mert a fiam szülinapja december közepén van, úgyhogy a Mikulás után mi már akkor kezdjük az ünneplést:). Szülinapi torta a suliba (idén snowboard-os, bár annyira nem volt felismerhető...:DD), aztán karácsonyi buli az oviban, majd a suliban, és utána jött még csak az igazi Karácsony.:) Sőt idén Szilveszterkor is családi vendégségbe mentünk, ahova szintén készültem.
Ebben az ünneplős időszakban viszont volt néhány kifejezetten jól sikerült darab, amit már a gyerekek is többször szívesen fogyasztottak (na jó, persze az édességek voltak ezek legfőképp!:)).
Lássuk, szépen sorban, mik készültek decemberben, aztán jönnek majd remélhetőleg a receptek is!:)

Az Adventet ezzel a csokimázas márvány-kuglóffal indítottuk, amit a 8 éves fiam készített teljesen egyedül!:)
A fehér hópelyhek és csillagok csak kókuszolajból, rizslisztből és cukorból vannak (dr. Oetker), a gyöngyökben hát ja, van némi aroma, khmkhm...











A fiam szülinapi tortája a vegán Napfényes Cukrászatból, tej- és tojásmentes oroszkrém torta. Nekünk felnőtteknek nagyon ízlett, de a gyerekek annyira nem értékelték a a pirított mandulaszeleteket.:)












Az óvodai és az iskolai Karácsonyra készültek ezek a mini muffinok, az abszolút Jolly Joker recept arra az esetre, amikor csak max. 35 percet tudunk tölteni a sütikészítéssel (a sütést és a díszítést is beleértve!:) A muffinok tésztája a sokszor bizonyított tej- és tojásmentes piskóta alap, amit ilyenkor muffinformákba kanalazok, étcsokimázzal megkenem és díszítem. A tésztát oviba - suliba úgy szoktam készíteni, hogy 50% fehér és 50% teljes kiőrlésű liszttel készítem. Az összes elfogyott!:)

Fenyőmagos karfiolpástétom, egy olasz recept, kiváló előételnek Karácsonyra! Isteni finom volt!:)















Reform gyümölcskenyér, ami nagyon natúr ízvilágú, teljesen cukormentes, igazi fehérjebomba! 1-2 szelet sok órára eltelít!
A receptje a Vegán Kihívás receptjei között szerepelt, ITT, a 20. napnál!

Az egyes számú és újból beigazolódott konklúzió, hogy mi nem vagyunk aprósütisek!...:)))
Amikor Karácsony előtt beindul mindenhol a neten az aprósüti-dömping, meg vagyok győződve róla, hogy ezt imádjuk (om?:), ezért nekiállok. Aztán néhány darab után mégsem fogy, csak ott áll...:DDD
Az idei próbálkozások közül viszont a mini islert megtartjuk, annak volt a legnagyobb sikere, és a gyerekek imádták csokiba mártogatni a linzer karikákat, könyékig elmerülve a csokiban...:))))
A linzerkarikákhoz az alaprecept a szokásos volt, 4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval szaggattuk, aztán házi baracklekvárral összeragasztottuk és végül csokiba mártottuk.
A tányéron balról-jobbra van egy lekváros-darált diós csiga (még az volt a második legfinomabb), sima kis karikák, az isler, és mandulás-omlós kiflik.


December 24-én ebédre:
- kókusztejes kukoricakrémleves
volt, nagyon finom, megtartjuk!:)
- utána pedig a szokásos mákos guba.











Szenteste a vegán verzió a vacsorán belül volt Kata kesudiósültje, ami továbbra is isteni finom, imába foglalom érte mindig a nevét!:))
Mellé köretnek céklamártás és agave szirupos, fűszeres sütőtök. Mmmmmmmm.....!:))


December 25-én pedig Anyukám készítette a vegán töltött káposztát.











Desszertnek ugyancsak Kata rakott, vaníliapudingos, rizstejszínhabos piskótája készült, és a szokásos mézes krémes.















Szilveszterkor vendégségbe mentünk, ahova a legtutibb hozzájárulásunk ez a vegán almás krémes volt!:)
Az év legszuperebb felfedezése-ízvilága sütiben a számomra!:) Recept hamarosan!:)
Ezen kívül vittem:
- paradicsomos vöröslencsekrémet
- csicseripástétomot
- fűszeres magokat.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...