Oldalak

2013. augusztus 21., szerda

Sütőtökkel töltött cukkiniloni, bazsalikomos pestoval


Hát, bizony-bizony, már lehet kapni sütőtököt...! Hogy most ennek örüljünk-e (merthogy végre megint kapható), vagy inkább mégsem (mert közeledik az ősz..), mindenkinek a saját belátására bízom...!:)
Én speciel most éppen örültem neki, mert így kipróbálhattam egy olyan receptet, amit már régen kinéztem magamnak!:) A legnagyobb "nehézség" számomra a cukkinik kellően vékonyra szeletelése, majd feltekerése volt, de találtam egy videót, amiben Attila Hildmann vegán séf, aki kitalálta ezt az ételt, éppen be is mutatja ezt a műveletet. A 10-12 perc között nézzétek, ott látszik, hogyan szeletel és teker!:)  Az eredeti recepten kicsit módosítottam, kihagytam az olajbogyót, és a csilit, mert nem szeretem.:) A végső ízhatás isteni finom!:) Sütőtök + cukkini + bazsalikom, mmmm!:) Önmagában könnyű vacsora, valamilyen gabonával, pl. főtt barna rizzsel egy laktatóbb ebéd is lehet!

Sütőtökkel töltött cukkiniloni, bazsalikomos pestoval
Elkészítési idő: kb. 35 perc
Hozzávalók (2 főre):
580 g sütőtök
6 ek. olívaolaj
1 fej vöröshagyma
1 tk. aprított petrezselyemzöld
Őrölt bors
2 db közepes cukkini
40 g bazsalikom
1 ek. citromlé
10 g pisztácia (elhagyható)

Melegítsük elő a sütőt 250 fokra. A sütőtököt mossuk és hámozzuk meg, magozzuk ki, majd vágjuk szeletekre. Sütőpapírra helyzve tegyük egy tepsire, és locosljuk meg 2 ek. olaj + 1/2 tk. só keverékével. Toljuk be a sütőbe a legfelső sínre és süssük kb. 15 percig.
A felaprított hagymát pirítsuk meg 2 ek. olajon, utána pedig adjuk hozzá a megsült és közepes darabokra vágott sütőtököt, a felaprított petrezselyemzöldet, sózzuk-borsozzuk.
A cukkiniket zöldségszeletelővel vágjuk hajszálvékony szeletekre, majd pácoljuk rövid ideig 1 ek. olívaolaj és kis só keverékében. 6 szeletet tegyünk szorosan egymás mellé, töltsük meg hosszában a töltelékkel és szorosan tekerjük fel. 
A bazsalikomleveleket konyhai aprítógépben pürésítsük 2 ek. olívaolajjal és 1 ek. citromlével, sózzuk-borsozzuk. Ebből a bazsalikomos püréből öntsünk a cukkinitekercs tetejére. Felaprított pisztáciával díszíthetjük.

Forrás: Attila Hildmann: Vegan for Fit

2013. augusztus 20., kedd

Blogjáték sorsolás!:)


Éééés, a sorsolás megtörtént!:)
Először is hálásan köszönöm Nektek a kedves hozzászólásokat, igazán meghatódtam!:) Nagyon örülök neki, hogy sokan tudtak inspirálódni a blogon megjelent receptekből és bejegyzésekből!
Igazán büszkék lehettek Ti is Magatokra, hogy bevállaltátok a vegán receptek kipróbálását! Bízom benne, hogy továbbra is olvasni fogtok!:)

A www.random.org pedig győztesként 'KREAMANO' - t jelölte meg, így ő lesz a vegán süteményes könyv boldog tulajdonosa!:) Kérlek, vedd fel velem a kapcsolatot!
Ő ezt írta válaszként a kérdésre, hogy mi tetszik a legjobban a Vegagyerek blogban?

"Én azért gratulálok ehhez a bloghoz! Azért szeretem, mert fantasztikus. Egyrészt ösztönzött a vegán életmódra, most pedig az emelett való kitartásra. Rengeteg hasznos tanácsot és kitűnő, könnyen elkészíthető receptet olvastam itt, amelyek mondhatom 80-90%-át megfogadtam/megvalósítottam/elkészítettem sikeresen. A 30 napos vegán kihívás során nagyon jól éreztem magam, és külön köszönet, amiért rászoktattál a rendszeres étkezésre és a heti menü elkészítésére. :) Ezt a kommentet nem (csak :D ) a játék miatt írom, hanem mert tényleg szeretnék köszönetet mondani Neked és még jó sokáig olvasni a posztjaidat :)"

2013. augusztus 16., péntek

Vanília fagyi tej és tojásmentes, azaz vegán verzióban:)


Az elmúlt években sokféle vegán, azaz tej- és tojásmentes fagyireceptet kipróbáltam. A vaníliások közül ez vált be eddig a legjobban, de mivel mindig elkeverem a receptjét valahova, éppen itt az ideje, hogy felkerüljön ide a blogra is!:)
Azt a rejtélyt viszont még nem sikerült megfejtenem, hogy a fagyigépes tartályban miért nem lesz sose olyan igazán krémfagyi állagú a végeredmény...?:/ Mindig be kell tennem a fagyikat utána még a fagyasztóba is, bármilyen is legyen a recept.. Ezzel valahogy ugyanúgy állok, mint 5 évvel ezelőtt, amikor megkaptam a fagyigépet..:/ Van ezzel kapcsolatban tippetek, tapasztalatotok?
Ez a recept egyébként nem egy túl nagy mennyiség, szerintem max. kb. 5-6 gombócnyi fagyit lehet belőle kikanalazni, így kb. 2 főre tájolható be az adagja. Az alaprecepten annyit módosítottam, hogy adtam hozzá kókuszolajat, hogy zsírosabb/ krémesebb állagú legyen a fagyi.

Vanília fagyi tej- és tojásmentes verzióban
Hozzávalók (kb. 2 főre):
1 bögre = kb. 250 ml

2 bögre vaníliás szójatej (az ALPRO vaníliás a tuti!:), ha nem akarsz szójatejet használni, próbáld meg vaníliás rizstejjel helyettesíteni
1 és 3/4 bögre növényi tejszín (nálam most zab- és mandulatejszín vegyesen)
1/4 bögre kókuszolaj
3/4 bögre nádcukor (elméletileg agave sziruppal is helyettesítheted a cukrot, de akkor számolj azzal, hogy hígabb lesz a fagyialap krém, és több keményítő kell majd hozzá!)
2 ek. kukoricakeményítő

Keverjünk össze 1/4 bögre szójatejet hidegen a 2 ek. kukoricakeményítővel. Melegítsük fel a maradék tejet a cukorral, a növényi tejszínnel és a kókuszolajjal együtt, és amikor már majdnem forr, adjuk hozzá a keményítős szójatejet. Főzzük így 1-2 percig, majd vegyük le a tűzről és hűtsük ki. Kihűlés után tegyük be a fagyigépbe kb. 45 percre, és ha még szükséges, utána a fagyasztóba, további fagyasztásra.

Alapötlet: Vegan ice cream blog

2013. augusztus 11., vasárnap

Sacher - torta tej és tojásmentes, vegán verzióban

Gyorsan előrebocsátom, hogy igen, ez a képen látható Sacher nem lett befejezve (nem lett belekenve a lekvár, és hiányzik a csokimáz a tetejéről:-), de a tortaalap annyira finom, hogy muszáj gyorsan feltennem magamnak is, nehogy elkallódjon!:)
Az alaprecept Attila Hildmann német vegán séftől származik, azt én egy kicsit módosítottam. A hozzávalókat illetően bevallom, az utóbbi időben cukrot (nádcukrot is) nagyon keveset használok, mivel leginkább agave sziruppal édesítek. Az olyan recepteknél viszont, ahol nagyobb mennyiségű édesítésre van szükség (pl. torták, sütemények, vendégségbe készült nagyobb mennyiségű desszertek stb.), leginkább anyagi okok miatt, még visszatérek időnként a cukorhoz.
A cukor mennyiségét illetően először nagyon soknak tűnt, de aztán a viszonylag sok kakaó miatt abszolút elbírta, és nem lett egy túl édes torta! Aki nem használ kakaót, készítheti nyugodtan karobbal is, akkor érdemes a cukor hozzáadása közben kóstolgatni, mert a karob édesebb, mint a kakaó, és lehet, hogy akkor kevesebb cukor is elegendő!
A receptet most megadom végig!:) Ja, és annyira jó szerintem, hogy alig lehet megkülönböztetni a tojásos verziótól, illetve nekem annál sokkal finomabb!:)) Amúgy nagyon ütős, a benne lévő zsiradék miatt (eredetileg bio vegán margarint írt a recept, én azt módosítottam kókuszzsírra, mert mostanában margarint sem nagyon használok már...), így egy szelet is bőségesen elég lehet belőle...:)
(p.s.: a lekvárt is én csináltaaam:)) 25 üveggel idén...:-)

Vegán, tej- és tojásmentes Sacher-torta 
Elkészítési idő: kb. 25 perc előkészítés + 35-40 perc sütés

Hozzávalók (egy 24-26 cm-es tortaformához):

A torta-alaphoz:
150 g teljes kiőrlésű liszt
150 g (bio) finom liszt 
60 g kakaó/ vagy karob (ha karob, abból lehet kicsit kevesebb is) 
200 g nádcukor
200 g kókuszolaj / kókuszzsír (már a DM-ben is kapható!)
1 cs. foszfátmentes borkő sütőpor (pl. DM) 
egy csipet só
260 ml víz

A csokimázhoz:
100 g kókuszolaj/ kókuszzsír
100 g étcsokoládé

Kb. 8 ek. sárgabaracklekvár

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra!
Keverjük simára a tortaalap összes hozzávalóját egy elektromos konyhai robotgéppel. Egy kapcsos tortaforma aljára helyezzünk egy méretre vágott sütőpapírt, a tortaforma oldalát pedig kenjük ki egy kis kókuszzsírral.  Öntsük bele a masszát és süssük kb. 35-40 percig (sokkal tovább nem érdemes, mert akkor nagyon kiszárad a tészta!).
Miután kihűlt, vágjuk félbe és kenjük meg a baracklekvárral.
A csokimázhoz vízgőz fölött olvasszuk fel a csokit, adjuk hozzá a kókuszzsírt, olvasszuk össze, majd kb. 5 percig hagyjuk hűlni és utána öntsük a torta tetejére. Tálalás előtt tegyük néhány órára a hűtőbe.

2013. augusztus 9., péntek

A 6. blogszülinap és ez alkalomból JÁTÉÉÉK!:)


Ez a parfé-szerű desszert egy nagy jellegzetességgel bír!:) Mint pl., hogy kivételesen szinte kizárólag saját magamnak készültem kedveskedni vele és tudatosan úgy is készítettem, hogy valami olyat választok ki, ami leginkább az én, és nem feltétlenül a család kedvére való...:)) (aztán az már kellemes "mellékhatás" volt, hogy valójában a család másik felének is bejött...:)) Málnás-őszibarackos-sárgadinnyés parfé-tortácskáról van szó...:)
Szerettem volna megajándékozni magam és aztán a blogon keresztül minden kedves olvasómat is a blog fennállásának 6. születésnapja alkalmából!:))
Mert hogy Atya Úr Isten, már eltelt 6 év, amióta megszületett a Vegagyerek blog!:) 
6 évvel ezelőtt egy hirtelen ötlettől vezérelve EZZEL a bejegyzéssel indítottam útjára a blogot, amelyről álmaimban sem gondoltam volna, hogy ilyen időt álló lesz...:) Már csak azért sem, mert általában én magam sem voltam talán még ilyen kitartó életemben hobbiként művel tevékenységeket illetően...:))
Az elmúlt 6 évben sok minden változott, és valójában mégsem...
- lakto-ovo vegából áttértem a vegán étkezésre, és ezt az elmúlt 4 évben 80-90%-ban tartom is (itthon vegán módon főzök magamnak, házon kívül, amikor van rá módon vegán eszem, de ha úgy adódik, hogy nem megoldható, akkor csak azért nem hagyok ki étkezést, mert nincs vegán, csak lakto-ovo étel éppen...);
- a gyerekeim határozottan húsevők lettek...:( Kb. 1,5 éves koráig mindegyik vegán evett, de aztán így alakult...
- a gyerekek allergiái az elmúlt egy évben  viszont magas ívelésben javultak még tovább felfelé!:) 8 év távlatából visszanézve azt kell mondjam, igen, megérte a sokféle diéta, az odafigyelés, a homeopátia, és a sok-sok önismereti munka, amit a férjemmel közösen magunkon végeztünk...:) A két gyerek az elmúlt tanévben kb. 2-3 napot hiányzott az oviból összességében, holott előtte a 10 hónapból kb. hármat járt a Nagy átlagban oviba...!

A tavalyi évben kifejezetten eltávolodtam a blogtól-bloglástól, sőt a főzéstől is, de idén több minden is "megtalált"...:)
Tavasszal jött "A 30 Napos Vegán Kihívás", ami minden várakozásomat felülmúlta, és újból alátámasztotta, hogy igenis, sokan szeretnék kipróbálni ezt a fajta étkezést, de segítséggel együtt könnyebb! Nagyon nagy örömmel csináltam!:) Ősszel ismételünk!;)
Májusban Stőhr Grétával közösen főztünk-beszélgettünk a Super TV2, Super Mokka műsorában a vegánságról Kovács Patríciával és Kamarás Ivánnal.
Júliusban a Nyitott Szemmel Magazinban egy riport jelent meg a Vegagyerek blogról.
És ugyancsak júliusban az Éva Magazin, Éva Konyha különszáma blogajánlójában írtak kedvesen a blogról.:)
Közben pedig folyamatosan kaptam-kapok kedves leveleket is, amikre nagy örömmel válaszolok!:)
Egy szó, mint száz, az idei év megint visszavitt a blogolás,  a kísérletezés és főzőcskézés útjára! És ennek nagyon örülök!:) 
És már tudatosodott bennem, hogy ami kezdetben saját szórakoztatásomra is indult, az valahol már "küldetés-feladat", és egy lehetőség arra, hogy másokért is tehessek valamit...
Annak meg különösen örülök, hogy az alig aktív hónapokban is olvastátok a blogot, és hűségesen velünk maradtatok!:)
Köszönöm Nektek, hogy 6 éve velünk vagytok, mert Nélkületek ez valóban nem valósulhatott volna meg!:)

JÁTÉÉÉK!!:)
És az együtt eltöltött 6 év örömére, játékot hirdetek!:)
Egy hétig (azaz 2013. augusztus 16-ig) kommentben megírhatjátok, hogy mit szerettek a legjobban a Vegagyerek blogban...:)))
És akik írnak, azok között kisorsolom a Napfényes Alapítvány nagyon dekoratív Vegán Süteményes könyvének egy példányát (van benne pl. tojásmentes palacsinta, Eszterházy torta, fánkok, sütik stb.).:-)
Ja, aki azt írja, hogy 'Boldog blogszülinapot', az nem kap ajándékot!:))

2013. augusztus 4., vasárnap

Spenót - torta


Még tavaly bukkantam rá és rendeltem meg egy olyan angol nyelvű vegán szakácskönyvet, melyben francia cukrászremekek vegánosított változatainak receptjei találhatóak.  A könyv címe 'The Vegan Boulangerie', azaz 'A vegán pékség'. A könyv szerzői egy francia származású házaspár, akik Skóciában élnek, és vegánok. Klasszikus francia recepteket vegánosítottak, és gyűjtöttek össze, mint pl. a baguette, különféle ismert sütemények és péksütemények, stb. Egyik legizgalmasabbnak tűnő receptjük pl. a vegán, tojásmentes ' macaron ' receptje, marcipános alapból.
A könyv összességében nagyon ígéretesnek tűnt az első lapozgatás után, de aztán végül néhány próba után alábbhagyott a lelkesedésem, mert valahogy extrább eredményeket vártam...
ERRE a linkre kattintva, bele is lapozhattok a könyvbe! A benne található ételfotók sajnos fekete fehérek, amit eléggé sajnáltam...:(
Egy szó, mint száz, ez a spenótos torta is ebből a könyvből lett, és mivel a spenótot nálunk gyakorlatilag mindenki szereti, a torta pedig a könyv receptjei közül mégis a jobbak közé tartozik, gondoltam, ide is felteszem.:) Ja, és nem nagy mutatvány elkészíteni!:)

Spenótos torta
Egy 25 cm-es átmérőjű tortaformához
Hozzávalók (4-6 főre):
300 g vegán leveles tészta (pl. 'Tante Fanny' - Intersparban is kapható)
200 g friss leveles spenót
100 g (barna) rizs
350 ml víz
2 ek. olívaolaj
1 ek. citromlé
1/2 tk. só
őrölt bors

Tegyük fel főni a rizst 350 ml vízben. Forraljuk fel, majd lassú fűzön főzzük, amíg magába szívja a vizet. Egy lábasban forraljunk fel vizet, és dobjuk bele kb. 1 percre a spenótleveleket, majd szűrjük le. 
Tegyük bele egy konyhai mixerbe a főtt rizst és a főtt spenótot, és pürésítsük össze. Keverjük bele az olívaolajat, a citromlevet, sózzuk-borsozzuk.
Sütőpapírral kibélelt tortaformába vágjunk a tésztából egy kört a tésztából úgy, hogy a forma peremére is felhúzódjon a tészta. A maradék tésztadarabokat vágjuk le és tegyük félre. A torta alját bökdössük meg villával. Terítsük szét a spenótos masszát a tortán, majd a megmaradt tésztadarabokból sodorjunk kb. 1 cm átmérőjű csíkokat, amikkel berácsozzuk a tortát.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra és süssük benne a kész tortát kb. 25-30 percig. Melegen tálaljuk!