Oldalak

2011. január 27., csütörtök

Tofusalátás szendvicskrém kölesmajonézzel és Kukoricapástétom


Ezt a két nagyon finom pástétomot valójában Szildánál kóstoltam először még a "Tofu a tortán" vegán vacsoracsata első találkáján. Hú, nagyon mély nyomot hagyott bennem, főleg a kölesmajonézes tofukrém!:-) Mi a diós graham kenyérhez készítettük a vendégeinknek. Nálunk a kukoricapástétom sikerült ízesebbre, a gyerekek viszont a tofusat preferálták. Ja, és újdonság volt a kölesből készített hamis majonéz, ami szintúgy bejött!:-)
A fotón a baloldali a kukoricás, a tetején mungóbabcsírával, a másik a tofus, lucernacsírával.
Vacsorának, uzsonnának is remek!:-)

Tofusalátás szendvicskrém
Hozzávalók (egy igen jelentős adaghoz!):
300 g natúr tofu, apró kockákra vágva
1 nagy csokor újhagyma, vagy 10 cm hosszú póréhagyma, felaprítva
1/2 csokor petrezselyem

Kölesmajonéz:
1 tk. só
50 ml olívaolaj
1/2 citrom leve
1 csepp méz/ agave szirup
1 kis gerezd fokhagyma fele
1/2 mk. kurkuma
1 ek. aprított vöröshagyma
1 ek. sörélesztőpehely
1 csésze (kb. 250 ml) főtt köles
víz

Az összeaprított tofut, az újhagymát és a petrezselymet egy nagy tálban összekeverjük, ízlés szerint sózzuk és félretesszük.
A kölesmajonéz alapjához krémesre turmixoljuk a következő hat összetevőt, majd mehet bele a hagyma, az élesztőpehely és a köles. Lassan adagoljunk hozzá vizet, de mindig csak annyit, hogy ne híguljon fel túlzottan a keverék. Végül a majonéz állagú krémet öntsük a tofura és ízesítsük még, ha muszáj.


Kukoricapástétom
Hozzávalók:
500 g mirelit kukorica
3-4 ek. olívaolaj
2 ek. vegamix
1-2 tk. só
2 tk. fokhagyma granulátum
1 tk. őrölt kömény
1 ek. élesztőpehely (elhagyható)
2 ek. snidling, felaprítva

Botmixerrel összekeverjük a hozzávalókat a snidling kivételével, majd a krémes pástétomhoz a legvégén adjuk hozzá a felaprított snidlinget.

Forrás: Legyen néktek eledelül II.

2011. január 26., szerda

A VEGÁN PIZZA NAPJA - 2011. január 29.


Nemrégiben olvastam arról a kezdeményezésről, miszerint 2011. január 29. (szombat) legyen a vegán pizza ünnepnapja!:-)
Nekem nagyon tetszik az ötlet, és annak ellenére, hogy egykori olasz szakosként én is sokáig az igazi mozzarella sajtos pizzát vallottam autentikusnak, az elmúlt években szinte kizárólag vegán pizzát ettem (amikor néha sajtos került elém, nagyon nem esett már jól...).
Aztán megismertem az olasz Veganblogot és rajtuk keresztül szerencsére sok-sok olyan olaszt, akik csak vegán pizzát esznek!:-)
Kiváló verziókat találtak ki a hús-, és tejtermékmentes pizza megvalósítására! Néhány ötletet olvashattok az olasz Veganblog immáron angol nyelvű verzióján (vagy a francia, esetleg spanyol verzió oldalain), illetve olaszul tudók az eredeti olasz nyelvű blogon!

Amit itt a blogon találtok:
- na és a pizzához elengedhetetlen, de immáron TEJMENTES, "olvadós" mozzarella receptje!:-)

Vegán pizza receptek még:
- Napraforgó"sajtos" Bridge-nél,
- vega pizza Reninél,
- gyors vegán pizza Szamócánál,

Aki pedig szeretne étteremben vegán pizzázni, csemegézzen a Napfényes Étterem választékából!:-)

Együnk/ egyetek vegán pizzát szombaton!;-)

2011. január 24., hétfő

Diós Graham kenyér

Ez a kenyérke egy családi születésnap alkalmával készült a svédasztalra. Mostanság jóval kevesebbszer sütök itthon kenyeret, mint néhány évvel ezelőtt, de az ilyen sütések alkalmával mindig megállapítom, milyen isteni a házi kenyér!:-) Ez is nagyon finom lett!:-)
A vicces az volt, hogy idén újból megismétlődött, ami már tavaly is, hogy a vendégek a fehér kenyér helyett főként a barna kenyeret választották!;-)
Kétféle kencével kínáltuk, kukoricapástétom és kölesmajonézes tofupástétom (receptek hamarosan!). Mmmmmm, meg kell ismételni!:-)

Korábbi kenyér receptek itt a blogon:
- Napraforgós búzakenyér
- Gabonapelyhes tönkölykenyér
- Tönkölybagett házilag

Diós Graham kenyér
Elkészítési idő: kb. 2 óra
Hozzávalók:
750 g graham liszt 
150 g durvára vágott, kicsit megpirított dió
2,5 tk. só
1 cs. bio szárított élesztő (pl. DM-ből)
1 ek. olívaolaj
450 ml langyos víz (na, ennél sokkal többet használtam! Nem mértem sajnos, de 7-8 dl volt szerintem, mire összeállt a tészta... Javaslom, próbálkozzunk!)

A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk, majd letakarva pihentetjük 15 percet langyos helyen (én ilyenkor 50 fokra melegített sütőbe teszem a tésztát). Ismét átgyúrjuk, liszttel megszórjuk a tetejét, letakarjuk és langyos helyen megint 30-40 percig kelesztjük. Egy 30 cm hosszú, 7 cm magas sütőformát olajjal kikenünk, beletesszük a tésztát, majd újból 10 percig kelesztjük. 180 fokra előmelegített sütőben 40-45 percig sütjük (a sütő aljára tegyünk egy vízzel teli tepsit, hogy több gőz legyen, és ne száradjon ki a kenyér!), majd a formából kivéve további 10-15 percig sütjük, hogy az alja és az oldala is megkérgesedjen. Amikor megsült, fogyasztás előtt kb. 15 percig letakarva pihentetjük.
Forrás: Ízek és érzések Magazin 2010./ november - december

2011. január 23., vasárnap

Vöröslencsés rizs pórémártással

Íme egy jó kis téli étel főként szezonális hozzávalók felhasználásával. Sok mindent nem nagyon tudok hozzáfűzni, nagyon finom lett!:-) Jó szokásához híven Nagykislányunk is igen jó ízzel fogyasztotta, és nem utolsó sorban az elkészítése sem vesz túl sok időt igénybe. Friss zöld salátával ettük.
Ja, és vöröslencse (HÜVELYES) + barna rizs (GABONA) = TELJES ÉRTÉKŰ FEHÉRJE!!

A hétfői RIZS NAPra is kiváló!
Néhány további rizses recept itt a blogon:
- Bazsalikomos - rizses karfiolkrémleves
- Bengáli királyi rizs
- Tésztás-rizses zöldségfasírt kukoricás tofurántottával és veganézes sült paprikával
- Vegán besameles rakott karfiol
- Gyümölcsös rizsfelfújt

Vöröslencsés rizs pórémártással
Elkészítési idő: kb. 30-35 perc
Hozzávalók (4 főre):
250 g barna rizs
100 g vöröslencse
1 közepes fej karalábé kockákra vágva
1közepes fej vöröshagyma nagyobb kockákra vágva
1 nagyobb sárgarépa kockákra vágva
100 ml napraforgó olaj
1 csipet sáfrány
só, bors

A mártáshoz:
1 nagyobb póréhagyma karikákra vágva
20 g bio növényi margarin, vagy olívaolaj
20 ml növényi tejszín
1 ek. rizsliszt
1/2 csokor petrezselyemzöld finomra aprítva


A rizst olajon lepirítjuk, sózzuk, és 2,5 -szeres vízzel felöntve megpároljuk. A hagymát, répát, karalábét a lencsével együtt a maradék olajon megpirítjuk. Sózzuk, majd 2,5-3-szoros vízzel felöntve fedő alatt puhára pároljuk. Amikor a lencsés alap már majdnem kész, beleszórjuk a sáfrányt, és összekeverjük a megfőtt rizzsel. A mártáshoz a póréhagymát kevés margarinon/olajon megpirítjuk, rászórjuk a rizslisztet, majd kevés vízzel és a tejszínnel felöntjük. Sózzuk-borsozzuk, és 1-2 percig forraljuk. Beletesszük a petrezselyemzöldet, majd az így elkészült mártást a rizottó mellé kínáljuk.

Forrás: Ízek és érzések Magazin 2009/1.

2011. január 21., péntek

A vegán NAPFÉNYES ÉTTEREM


Itt a hétvége, amikor talán többen betérnek a programjaik alkalmával egy-egy étterembe, ezért gondoltam most jött el az ideje ennek a bejegyzésnek.:-)
Több éve készültem már eljutni a kizárólag hús, tojás- és tejmentes ételeket kínáló Napfényes Étterembe, mígnem aztán a múlt héten végre sikerült (köszönöm Drága Férjemnek a hirtelen jött spontán meghívását!:-)Olyannyira jól, hogy a szombati, barátokkal közös vacsora után, visszatértünk vasárnap délben a gyerekekkel együtt is.
Íme  a benyomásaim/-ink:
- a HELY: annak ellenére, hogy pincehelység, barátságos, kulturált, egyszerű, de kellemes és tiszta környezet!
- asztalfoglalás: alapvetően azt mondták, nem szükséges, de ha vasárnapra nem foglaltam volna, bizony gondban lettünk volna, mert nem volt szabad asztal!

- az ÉTELEK: REMEK-REMEK-REMEK!!!:-)) Igazi kánaán, amikor vegán ételeket hiába keresvén az éttermekben, itt legalább van miből választani! Igaz, hogy a választék nem túl nagy (sőt, egy átlag étterem esetén elég szűkösnek mondanám), de ami van, az finom! Több mindent választottunk a két alkalom során, és mind kivétel nélkül nagyon jó ízű volt! Sőt, az első alkalommal kifejezetten húsevő barátainkkal voltunk ott, akik pl. a tofumajonézes, növényi sajtos Cézár-salátánál szinte semmi különbséget nem véltek felfedezni. A rántott sajtnál szintúgy!:-)
Az étlapon kívül érdemes megnézni mindig a napi ajánlatokat is, mert azok egyrészt főként szezonális ételek, másrészt a legtöbbször követik a Rudolf Steiner-féle Gabonanaptár napi ételeit (hétfő-rizs, kedd-rozs stb.), harmadrészt a napi ajánlatok árban is sokszor kedvezőbbek! A részletes étlap mellett ezek ugyancsak fent vannak minden héten a honlapjukon.


- adagok: nagyon bőségesek, a leveseken kívül szinte semmit nem sikerült helyben elfogyasztani, viszont a maradékot nagyon készségesen dobozokba elcsomagolják nekünk, ha kérjük. A napi menüből is lehet elvitelre kérni, sok ilyen betérő vendégük volt.
- árak: teljesen közepes szerintem, részletesen áttanulmányozhatóak a honlapjukon (mi pl. vasárnap 3 felnőtt + 2 gyerek, leves, főétel, desszert, italok verzióban összesen 9ezer Ft-ot fizettünk, ami szerintem elég kedvező más éttermekhez képest)
- kiszolgálás: na, az mondjuk, nem feltétlenül az erősségük, nem a profizmus tükröződik a felszolgálók munkájában, viszont nagyon kedvesek, barátságosak, és segítőkészek, így ezen viszonylag könnyen túllép az ember:-)

Egyéb pozitívumok:
- az étterem előterében bioélelmiszerek jóval kedvezőbb árban vásárolhatóak, mint a bioboltokban, azaz érdemes anyagilag erre készülve is érkezni:-) (pl. Bridge rizstej - 3 ízben: 570 Ft/l; növényi sajtok, Cheesly, 5-6 ízben: 1.000 Ft/csomag, máshol 1.500 Ft körül; zab- és rizstejszín egységesen 370 Ft/doboz, ezeket én van mikor csak 500 Ft körüli áron tudom beszerezni; vegán felvágottak stb.)
- tortaszeletek, sütemények választhatóak a hűtőpultról, a Napfényes Cukrászda termékei, xilittel és agave sziruppal édesítettek, elvitelre is.
- szerveznek főzőtanfolyamokat is, amiket az étterem szakácsa vezet, legközelebb 2011. február 27-én vasárnap! 5 órás tanfolyam, ára 6.000 Ft, 4-5 étel elkészítésére kerül sor. Jelentkezni az étteremben lehet, a részvételi díj előzetes befizetésével.

Összességében, ami nekem a legjobban tetszett, azok a hagyományos, jó ízű, élvezhető ízek, amiket nekem ritkán sikerül produkálnom itthon, ezért nagyon szeretnék benevezni a főzőtanfolyamukra!:-)

Menjetek és próbáljátok Ki!

A fotók az étterem honlapjáról származnak!

2011. január 20., csütörtök

Diós csokigolyók

Nagyon megtetszett az Ízek és érzések Magazin Karácsonyi különszámának címlapján szereplő fotó, mely a diós csokigolyókat ábrázolta! És miután a receptet elolvasván igen egyszerűnek a megvalósítás is, Szilveszter volt az alkalma, amikor erre sor került. Na meg a 'kókuszzsír margarin helyett' 2. számú próbájára. A kókuszzsír jól vizsgázott itt is!
A golyócskák igen dekoratívak voltak, de a gyerekeknek készítettem dióhempergetés nélküli verziókat is.
Nem túl édes, finom kis desszert!


Diós csokigolyók
Elkészítés: 25 perc
Hozzávalók (kb. 30 db kis golyóhoz):
50 ml növényi tejszín
100 ml "erős" gabonakávé (100 ml víz + 1,5 tk. gabonakávé keverésével készítettem, eredetileg fekete kávét írt a recept)
75 g nyers nádcukor (eredetileg 150 g-ot írtak, nekünk így a felével is teljesen megfelelt az édessége)
40 g kókuszzsír
1 cs. bio Bourbon vaníliás cukor (pl. DM-ből)
50 g étcsokoládé darabokra törve
200 g natúr darált keksz
50 g darált dió
kb. 50 g étcsokoládé a mázhoz (eredetileg 120 g-ot írt)

A növényi tejszínt a kávéval és a cukorral 5 percig forraljuk. Ezután belekeverjük a kókuszzsírt, a vaníliáscukrot és a darabokra tört étcsokoládét. Amint a csoki elolvadt, a lábast lehúzzuk a tűzről, és a kekszet belekeverjük. A kihűlt masszából vizes kézzel kis golyókat formázunk, és beleforgatjuk a darált dióba. A mázhoz a csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, és egy zacskóba töltjük, a sarkát kivágjuk, és a golyókat a csokival megcsíkozzuk.

2011. január 18., kedd

Pisztáciás szejtántekercs

Karácsony másnapján volt ez a főételünk, anyukám készítette. Nagy bravúrt követett el számomra azzal, hogy sikerült valóban tekercset varázsolnia a szejtánból!:-) Az íze pedig kifejezetten finom volt, mindenkinek, a gyerekeknek is ízlett, és szerintem egyáltalán nem volt "gumis" állagú, amilyen a szejtán amúgy kevésbé sikerült esetekben lenni szokott.:-) Az eredeti recept az otthon lisztből kimosott szejtánt vette alapul, nálunk viszont a készen kapható (szejtán-) sikérporból készült. Párolt zöldséggel és friss salátával ettük.
Feltétlenül felkerül az ismétlendők listájára!:-)

A házi szejtán elkészítését Reninél is tanulmányozhatjátok ITT!

Pisztáciás szejtántekercs
Hozzávalók:
A szejtánhoz
(Megj.: ennél Anyukám teljesen szemmérték alapján használta a hozzávalókat, így nem is nagyon tudta megmondani, miből mennyit...:-(

Az eredeti receptben 1 kg tönkölyliszt + 4 ek. sikérpor keveréke adja a házi szejtán elkészítéséhez az alapot.)
kb. 1 cs. szejtán- (sikér) por (250 g-os)
2 db bio zöldségleveskocka (pl. DM-es)

A töltelékhez
az elkészült szejtán fele ledarálva
1 közepes fej v.hagyma, finomra aprítva
70-80 g pisztácia
2 ek. kukoricadara
3 ek. kukoricaliszt
1 mk. őrölt fahéj
1 mk. őrölt szerecsendió
1 mk. őrölt kurkuma
1 mk. őrölt fehérbors
2 mk. őrölt gyömbér

2-3 ek. olívaolaj a sütéshez

Először elkészítjük a szejtánt: annyi langyos vizet keverünk hozzá, hogy ne túl kemény masszát kapjunk... A masszagombóc egyik felét 2-3 részre szedve, a leveskockás vízben gyöngyözve 20-25 percig főzzük. Amikor elkészült, kivesszük a vízből, és miután kicsit kihűlt ledaráljuk, majd alaposan elkeverjük a töltelék többi hozzávalójával. A borsnak csak a felét használjuk fel. A maradék nyers tésztát négy részre osztjuk, és egyenként folpackra fektetjük. A tetejükre is fóliát fektetünk és tenyérre, vagy sodrófával 14-15 cm átmérőjűre nyújtjuk. A fedőfóliát eltávolítjuk, és a szejtánlapokat sóval, és a maradék borssal ízesítjük. Ezután 8 alufóliadarabot vágunk, és kettesével egymásra helyezzük. Mindegyiket megkenjük olajjal, rárakjuk egyenként a szejtánlapokat, majd elosztjuk rajta a tölteléket úgy, hogy az egész felületüket beborítsa. Ezután, mint a rétest feltekerjük, és szorosan dupla fóliába csomagoljuk. Egy mélyebb tepsibe helyezzük, és felöntjük annyi vízzel, hogy 1/3-ig ellepje. Néhány helyen megszurkáljuk, és 170 fokos sütőben 40-45 percig, néha megfordítva - és pótolva a vizet - puhára pároljuk. Amikor elkészültek kivesszük a tepsiből, kicsit pihentetjük, kibontjuk a fóliából, lecsepegtetjük, és egy nagy serpenyőben, felforrósított olívaolajon néhány perc alatt szép pirosas-barnás kérget sütünk rájuk. Ezután sréhen 1-2 ujjnyi vastagra szeleteljük, és párolt zöldségekkel tálaljuk.

Forrás: Ízek és érzések Magazin / 2010. Karácsonyi különszám

2011. január 13., csütörtök

Vegyétek meg az eheti MEGLEPETÉS MAGAZINT!;-)

393. lapszám

A január 14-i szám Wellness - rovatában egy 2 oldalas összeállítást találhattok a munkámról!;)
A cikk fő részét egy komplett gyakorlatsor adja a CANTIENICA - Lábtréningből, olyan otthon végezhető gyakorlatokkal, melyek a lúdtalp, bütyök, harántsüllyedés és társai gyógyítására alkalmasak!
Használjátok egészséggel!:-)

2011. január 11., kedd

Narancsos csokikocka (tej- és tojásmentes)



Ez a süti még az ünnepek alatt készült, kísérleti jelleggel. Azt teszteltem, hogyan viselkedik a kókuszzsír krémekben. Eddig én általában bio, nem hidrogénezett növényi margarint használtam a sütikrémekhez, de azt mostanság nem bírja már nagyon se a gyomrunk, se a pénztárcánk.
Jól vizsgázott!:-) Kellően megkeményedett,  nem volt átütő zsír (utó)íze sem, bár utóbbi úgy gondolom a kókuszzsír minőségétől is függ, mert volt ez már másképp is korábbi próbáknál...
(A kókuszzsír pro/kontra növényi margarin témáról készül már egy bejegyzés, mert sok hozzászólást kaptam a témához az utóbbi időben, csak legyen majd egyszer időm be is fejezni...)

Az eredeti recept szerint tekercset és nem kockát terveztem, de sajnos annak ellenére, hogy már nagyon sokszor sikeresen megsütöttem Kata tojásmentes piskótáját, tekercset még nem sikerült belőle készítenem, mert összetöredezett.:-( Ugyanakkor van erre ellenpélda is, mert nézzétek csak Parvati milyen ügyes volt!:-) Na, szóval gyakorolni kell még valószínűleg a dolgot!:-)
Az ízén a külalakja viszont nem változtatott szerencsére!:-) A krém nagyon hasonlít a táblás narancsos étcsokik ízéhez, és bár változtattam néhány dolgot az Ízek és érzések Magazin Karácsonyi különszámában megadottakhoz képest, a gyerekeknél mégsem aratott átütő sikert...:-( Kivéve persze a nagyon befogadó Nagykislányunkat (ő hívja magát mostanság így:-), aki ezt is nagyon szívesen majszolgatta.:-) A többi gyereknek szerintem kesernyés volt kicsi a csoki miatt.
A felnőttek viszont nagyon falták, a csoki és a narancs együtt mennyei! Igen tömény csoki, ezért egy-két szeletnél többet nem nagyon tudtunk lenyomni belőle egyszerre.:-))



Narancsos csokikocka
Hozzávalók (egy kis méretű sütőtepsihez):
Piskóta:

250 ml növényi tej (nálam most rizstej)
100 g barna cukor
½ citrom leve és héja
1 teáskanál vaníliakivonat
250 g teljes kiőrlésű tönköly liszt
1 cs. foszfátmentes borkő sütőpor
1 mk. szódabikarbóna
6 ek. olaj

A krémhez
250 ml kókusztej
50 g kókuszzsír
3 ek. nádcukor (eredetileg xilitol)
1 kisebb narancs héja
100 g 70%-os jó minőségű étcsokoládé kis darabokra tördelve (eredetileg 90%-os, de nagyon keserű...)
1 kisebb narancs a díszítéshez

A tésztához összekeverjük a tejet, a cukrot, a vaníliakivonatot, a citromlevet és az olajat, egy másik tálban pedig a lisztet, a sütőport és a szódabikarbónát, majd mind a kettő keveréket vegyítjük egymással. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20-30 percig sütjük.
A krémhez egy kis lábosban felforrósítjul a kókusztejet, beletesszüka kókuszzsírt, a nádcukrot, a narancs héját, és hagyjuk elolvadni. ezután lehúzzuk a tűzről és beletördeljük a csokoládét. Mivel a forró krémben a csoki megolvad, néhány perc után kanállal teljesen egyneművé tudjuk keverni. Miután kihűlt, legalbb 2 órára hűtőbe tesszük.
A teljesen kihűlt tésztát két részre vágjuk, megkenjük belül, majd kívül is a krémmel, és visszatesszük a hűtőbe. A narancskarikákkal csak közvetlenül tálalás előtt díszítjük, mert különben a gyümölcs a a levegőn állva összeszárad!