Oldalak

2010. október 24., vasárnap

A 2 éves Hercegnő, aki vegánból immáron húsevővé vált...

Hát igen, immáron két év eltelt azóta a bizonyos bejegyzésem óta:-), és egy másik év a tavalyi óta (na jó, valójában szeptemberben volt meg ez a bizonyos hercegnős szülinap, csak azóta nem jutottam ide a feljegyzéshez...). Már 86 cm, és majdnem 12 kg.:-)
Továbbra is egy igazi kis tünemény, az összcsaládi nyugtató bogyókánk.:-) Rendkívül kitartó, precíz, türelmes és alapos.:-) Mindent "egyedűűű" akar csinálni, és hát időnként már vannak azért dackorszaki sikítozós hisztimegnyilvánulásai.:-) Jelenlegi egyik legnagyobb "hibája", hogy kb. 3 hónapja elhagyta a délutáni alvást, így reggeltől-estig vígan és dalolva elvan  (utóbbi szó szerint, mert imádja a zenét és nagyon sokat dalolászik egész nap:-). Ettől a délutáni nemalvástól az anyja viszont már annál inkább kivan:-).


És hát az evés... Nagyon jó evő hál'Istennek, sokat (elegendőt), sokfélét és igen jóízűen eszik.:-)
És már immáron húsevő.... Mondhatjuk....

Az úgy volt, hogy a vele való várandósságom alatt szinte végig vegán étkeztem, aztán a szoptatás alatt még inkább, majd az első év hozzátáplálása alatt is. Aztán az első év után időnként jött neki tojás, és némi hal. Mondjuk havonta 1-2x. Aztán idén nyáron, amikor a Nagy 3 hónapig itthon volt az óvodai nyári szünete apropóján, a Kicsi már elmúlt 1,5 éves. És egyre gyakrabban látta, ahogy a testvére kéri-eszi a különféle felvágottakat. Felkeltette az érdeklődését... Kérte, majd követelte magának ő is, megkóstolta, és ízlett neki... Majd egyre gyakrabban kérte-kereste...
A hétköznapokon többször ettük úgy az ebédet, hogy a Nagynak mondjuk éppen rendeltem húsos- tejmentes ebédet, magunknak pedig  vegát. A Kicsi pedig, aki addig nagyon jóízűen ette a vegán ebédeket, elkezdte félretolni, és megkóstolásra kérte a Nagy ebédjét, amiből gyakran evett is.
És jött a virsli (brrrrr....)....Na, sajnos "persze" az is nagyon bejött neki.
A Férjem, aki addig csendesen támogatta a Kicsi vegaságát, valójában már szerintem egy jó ideje nagyon várta ezt az időszakot, amikor végre a kicsi lánya is megkezdi a húsevést, és így csatlakozik hozzá és a tesóhoz...
Aztán az apai nagyszülők is fellelkesültek, és rántott hússal kezdték kínálgatni. Kezdetben nem kellett neki, kiköpte, de kellő kitartás után, ez is szépen kezdett bejönni...
Most ott tartunk, hogy amikor meglátja a felvágottakat, virslit, akkor általában rögtön kér belőle. A húsos ételeket még nem feltétlenül érzékeli, de kínálás esetén megkóstolja.

És mit szólok én mindehhez, mi a tanulság számomra?
Húúú, hááát, tudnék mesélni...
Pl., hogy a szívem majd megszakadt, amikor 20 hónaposan először virslit evett. Majd utána egész éjjel szenvedett a hasfájástól...Nehéz volt megbirkózni az érzéssel, hogy az addig olyan "tiszta" szervezetű lánykám gyomrába ezek a szemetes mérgek kerülnek be... Azóta is, amikor húst eszik, tele lesz kiütésekkel az arca...
Mert hát azzal együtt, hogy sejthető volt ez a folyamat, én azért reménykedtem benne, mégis vega marad...
Tudván, hogy pl. az óvodai étkeztetésben, a választott/adott óvodánkban nincs mód vega étkezésre, tehát a legkésőbb ott, tuti bekerülne a húsevős körforgásba... De az még csak 1 év múlva lesz, addig ráért volna!

Aztán nagy tanulság volt számomra az is, hogy igen, a vega módon nevelés nehezen kivitelezhető, ha a szülők nem értenek egyet a témában, nem képviselik ugyanazt a szemléletet...!
Mert egyértelműen megnyilvánult az ő esetében, hogy amíg nem került kínálásra, tálalásra előtte húsos étel, addig nem érdekelte, utána viszont (persze a korosztálybeli érdeklődést is hozzáadva), követelte magának...

Ami azonban öröm az ürömben számomra, hogy a vegán ételeket továbbra is nagyon jóízűen fogyasztja! Még a csípősebb indiai ízeket is kedveli! Tényleg nem válogatós! A gyümölcsöket imádja, talán a nyers zöldségek, amik kevésbé mennek. Tejterméket nem eszik továbbra sem, kétszer lett kínálva sajttal, de kiköpte...

És főzök-e húst ezek után...? Hát, ezt még nem döntöttem el... Igaz, hogy a férjemmel való kapcsolatunk kezdetén 9 évvel ezelőtt is vega voltam, akkor még készítettem neki és másoknak is húsosakat. Most viszont a testem-lelkem minden porcikája tiltakozik már ellene!...
Hétköznap, ha főzök, vagy kaját rendelek, vegán ételeket készítek. Hétvégén, amikor a legtöbbször házon kívül eszünk, ott előfordulnak a húsosak, de amikor mód van rá, igyekszem kikerültetni a Kicsivel őket...

Na, hát itt tartunk most...

2010. október 23., szombat

Tofus - gyömbéres rakott káposzta

                  
Egy finomra sikeredett ebéd, amit az én immáron gyakorlatilag húsevő (...!:-(, de a vegán ételeket nagyon jól toleráló 2 éves Kiscsajszim is (naja, ez a "vegán gyerekből-húsevővé" történet megér egy külön bejegyzést, hiszen immáron egyedül maradtam a vegaságommal a családban, és a blog Vegagyerek címe szinte teljesen érvényét veszíti...:-(, igen jóízűen fogyasztott.
Mostanság úgy alakult, hogy hétköznap, amikor a Nagy óvodában van, és ketten vagyunk a Kicsivel, két nap szoktam főzni, a többi napon pedig a Vegafoodtól rendelek ebédet. Azt nem mondanám, hogy mértéktelenül elégedett vagyok a főztjükkel (pl. időnként irgalmatlanul sós, máskor erősen csípős az ebéd), de mivel egyrészt külvárosi kerületben lakunk, ahova gyakorlatilag egyedül ők vállalják vega konyhaként a kiszállítást, és teszik ezt úgy, hogy tényleg mindig időben tudunk ebédelni, másrészt a Vegafood esetében úgy gondolom, joggal remélhetjük, hogy valóban tiszta alapanyagokkal, tartósítószerek és adalékok nélkül főznek, így mégis tőlük rendelek. A nemfőzős napjainkon pedig többet tudok a Kicsivel foglalkozni, és mégis változatosan tudunk ebédelni.

Ez a recept az Ízek és érzések Reformkonyha Magazin igen remek őszi számából származik. Igazi szezonális étel!
Egy-két kisebb változtatást megejtenék legközelebb, de pl. a káposztás alap olyan finom volt magában, hogy szerintem remekül elkészíthető köretként is! 

Tofus - gyömbéres rakott káposzta
Hozzávalók:
300 g barna rizs (na, ebből jóval kevesebbet vennék legközelebb, mondjuk 200-250 g-t, mert így túl magas volt a rizsréteg, és kevés a káposztás. Nekem...:-)
4 ek. olívaolaj
1 nagy vöröshagyma vékonyra szelve
2 közepes sárgarépa felkarikázva
2-3 gerezd zúzott fokhagyma
300-350 g lila- és zöldkáposzta vegyesen vékonyra szelve (szerintem ebből lehetne min. 1,5-szer ennyi, a fűszerezést is akkor arányosan növelve)
4 ek. világos szójaszósz
1 db diónyi gyömbér reszelve
1 mk. őrölt kurkuma
250 g natúr tofu
1 csokor friss koriander felaprítva (én most őröltet használtam)
3 ek. szezámmag

A rizst 2 ek. olajon lepirítjuk, megsózzuk, felöntjük 2,5-szeres forró vízzel és lassú tűzön puhára főzzük. Közben a vöröshagymát a maradék 2 ek. olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a sárgarépát, néhány perc múlva pedig a fokhagymát, a káposztát és kevés vizet. Ezután meglocsoljuk a szójaszósszal, hozzáadjuk a gyömbért és a kurkumát. 7-8 perc párolás után levesszük a tűzről, és félretesszük. A tofut villával összetörjük, megsózzuk, és turmixgépben 1-1,5 dl vízzel összeturmixoljuk, majd belekeverjük a koriandert. Egy kisebb, kiolajozott tűzálló tálba terítjük a főtt rizst, rátesszük a káposztát, a tetején elkenjük a pürésített tofut, megszórjuk a szezámmaggal. Előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük.

2010. október 14., csütörtök

Körtés - szilvás teljes kiőrlésű rétes


A Kifőztük Magazin októberi számába került fel első körben ez a recept.
Első alkalommal készítettem házilag rétestésztát, ráadásul teljes kiőrlésű lisztből. A tésztanyújtási technikán lehetne azért még finomítanom, de a végeredmény nagyon gyorsan elfogyott a tepsiből!:-)
Próbáltam felidézni nagymamám kezét, ahogy még hajdanán nagyon rutinosan nyújtogatta a hatalmas asztalon a rétest, de nekem sajnos az nem teljesen jött össze, kicsit vékonybab is lehetett volna...

Az októberi Kifőztükben az alábbi vega receptek találhatóak még más gasztrobloggerektől, érdemes letölteni, hiszen INGYENES:-) A korábbi számokban is sok érdekességet találhattok!
Hajdinás gombaleves
Mung dhál - fűszeres mungóbab leves
Alu patra - burgonyás tekercsek

Aszalt töltött padlizsán
Vegetáriánus paella
Csokoládés sütemény
Szőlős gyümölcstorta


Teljes kiőrlésű szilvás-körtés rétes
Hozzávalók (1 nagy rúd réteshez):

a rétestésztához:
180 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
70 g bio fehér liszt
1/4 teáskanál tengeri só
1 evőkanál almaecet
2 evőkanál napraforgóolaj
125 ml meleg víz
2,5 evőkanál napraforgóolaj a tészta megkenéséhez

a töltelékhez:
500 g édes szilva (készíthetjük 120 g aszalt szilvával is, amit előtte egy éjszakára beáztatunk, majd másnap felaprítjuk)
6 db datolya
50 g dió, durvára vágva
50 g mandula, durvára vágva
1 kg édes körte
1 evőkanál citromlé
½ teáskanál őrölt fahéj
½ teáskanál őrölt ánizs
2 evőkanál nyírfacukor, vagy nyers nádcukor
100 g teljes kiőrlésű kenyérmorzsa
2,5 evőkanál napraforgóolaj + 2,5 evőkanál napraforgóolaj a rétes megkenéséhez

kókusz-, vagy pálmazsír, esetleg napraforgóolaj a tepsi kikenéséhez

Jól kizsírozzuk a tepsit. Egy tálba szitáljuk a lisztet, megsózzuk és a folyékony hozzávalókkal együtt tésztává gyúrjuk. Legalább 10-15 percig gyúrjuk, amíg a tészta sima, de puha, rugalmas állagú lesz. Cipót formázunk belőle, ügyelve arra, hogy ne maradjon rajta gyűrődés, és így tesszük bele egy tálba. Felmelegített lábast teszünk rá, hogy melegítse, esetleg betehetjük a 40 fokra felmelegített sütőbe, letakarva. 30 percig pihentetjük.
Közben elkészítjük a tölteléket. A meghámozott körtét vékony gerezdekre vágjuk és belocsoljuk a citromlével, hogy ne barnuljon meg, a szilvát felkockázzuk, a datolyát vékony csíkokra szeljük. A gyümölcsöket összekeverjük a fűszerekkel és a cukorral. Ízlés szerint tovább édesíthetjük.
Egy konyharuhával leterítjük a gyúródeszkát és megszórjuk liszttel. Sodrófa segítségével a tésztacipót kinyújtjuk a deszka méretére. Beolajozzuk a kézfejünket, és a tészta alá nyúlva, kézfejjel kifelé húzogatjuk a tésztát, a deszkán kívülre, hogy még vékonyabb-nagyobb legyen (ha ujjal-tenyérrel húzogatjuk, szakadni fog!). A cél, hogy lehetőleg hártyavékonyságú tésztát kapjunk. A deszkáról lenyúló részeket utána levághatjuk.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
A kenyérmorzsa felét a töltelékhez keverjük. A tésztát bekenjük az olajjal, és megszórjuk a maradék kenyérmorzsával. A gyümölcskeveréket eloszlatjuk úgy a tésztán, hogy a széleken kihagyunk 2-3 cm helyet. A töltelékre szórjuk a felaprított diót és mandulát.
A tésztalap oldalsó széleit behajtjuk, majd a konyharuha segítségével elkezdjük felsodorni a rétest, a kész tekercset pedig átemeljük a tepsibe. A rétesrúd „nyitott” fele kerüljön alulra. A tetejét bekenjük egy evőkanál olajjal. 10 percig sütjük, ismét kicsit beolajozhatjuk, és a 190 fokra visszavett sütőben még 30-40 percig sütjük, amíg barnulni kezd a teteje. Az utolsó 10 percben esetleg átkapcsolhatunk légkeverésre, hogy ropogósabb legyen.

Tipp: ezzel a minimális cukormennyiséggel egy kellemesen savanykás rétest kapunk, melyben a gyümölcsök íze a meghatározó. Ízlésünk szerint adhatunk hozzá több cukrot, illetve el is hagyhatjuk azt teljesen, az édesítőként használt datolya mennyiségét megemelve.

Alapötlet: Angelika Eckstein: Vegan backen

2010. október 7., csütörtök

Megjelent a KIFŐZTÜK Magazin legújabb száma!


Megjelent az ingyenesen letölthető 'Kifőztük ' Magazin októberi száma, melyben már tőlem is találtok egy receptet!:-) (ha már itt a blogon alig-alig fordulok elő mostanság...:-)
Sok-sok fantázaidús recepttel a gasztrobloggerek konyhájából, külön vega-reform rovattal.
Letölthető a http://www.kifoztuk.hu/ oldalról.

Klikkeljetek gyorsan-gyorsan, töltögessetek szorgalmasan!
Jó szórakozást, főzőcskézést!