2009. december 23., szerda

NE CSOMAGOLJ!



Időm semmi, a teendők listája végtelen, a csúszás rengeteg, úgyhogy menü és egyéb beszámolókkal majd csak az ünnepek után jelentkezem...

Addig is, aki még nem csomagolta be a karácsonyi ajándékokat, mielőtt megtenné, nézzen be a
ahol megtudhatja, miért is jobb ha nem, illetve másképp csomagol karácsonykor!
Az oldalon alternatívákat is találunk az egyéb lehetőségekhez!

Mi tavaly családilag már ezek szerint jártunk el, és vicces, de idén már Férj kérdezte, hogy ugye lesz idén is "necsomagolj" akció.:-) Íme a környezettudatossá váló férj példája (vagy esetleg a kényelmesé?:-))
Akárhogy is, nálunk tavaly bevált - bár a kicsit távolabbi rokonság elsőre meghökkent -, és idén is így járunk el.

ANGYALRÖPTÉS SZÉP KARÁCSONYT
MINDEN KEDVES OLVASÓNKNAK!


2009. december 15., kedd

Kókusztorta a 4 évesnek!:-)


Hihetetlen, de olyan, mintha csak tegnap lett volna, amikor a szülészet karácsonyi lámpás fényei közt pislogva, a világra csodálkozva nézelődött hatalmas szemeivel...:-)
A 4 év úgy elrepült, hogy csak na, nem semmi pasi kerekedett a kis lurkóból!:-)
Íme néhány kép az első órákból és 4 naposan, az 57 cm-es korszakból, bizonyítandó miből lesz a cserebogár:-)

              
Visszatérve a tortához...
Nemrégiben jelent meg egy tej-, tojás- és szójamentes recepteket tartalmazó könyv a Springmed kiadó gondozásában (a könyvről írok majd még részletesebben...), így abból néztem ki egy 100%-ban fehér lisztes piskótát, mondván, legyen egyszer az évben a gyereknek jó napja.:-) Merthogy ő leginkább a teljesen fehér lisztes sütiket komálja többnyire...
Na, a süti szerintünk nagyon jól sikerült, az Ünnepelt konkrétan úgy kommentálta, hogy "Anya, ez a világ egyik legjobb tortája!!!".:-)) Aki olvas minket, az tudja, hogy az én fiam szájából ez igen csak nagy szó!
A Kicsi vacsora helyett falta be, Férj és én pedig dupláztunk belőle.

Először sütöttem teljesen fehér lisztes tojásmentes piskótát, aminek az állagával teljesen meg voltunk elégedve, de szerintem nem jött fel elég magasra... Elég kicsi, 22 cm átmérőjű formában sütöttem, így annyira nem volt vészes, de nagyobb formánál lehet, jobban zavart volna... A hozzávalókat biósítottam kicsit.
A krém Bryanna Clark Grogantől, a híres kanadai vegán szakácskönyvírótól származik, és ugyancsak nagyon finom lett! Részben főzött, "vajas" (növényi margarinos) krém, mégsem feküdte meg a gyomrunkat, ahogy a margarinos krémek pedig szokták.
Szóval, mindenképpen javaslom kipróbálásra!:-) Érdemes előző nap elkészíteni, hogy jól összeérjenek az ízek!

                            

Kókusztorta
Hozzávalók (egy 22 cm-es tortaformához):
A (fehér lisztes) piskótához
Aki szeretne teljes kiőrlésű lisztes piskótaalapot készíteni, ITT talál hozzá receptet!
150 g bio fehér liszt
100 g nádcukor (eredetileg 150 g, de sztem ez teljesen elég volt)
1/2 cs. foszfátmentes borkő sütőpor
50 g bio növényi margarin
20 g kukoricakeményítő
100 ml növényi tej (eredetileg kókusztej)
50 ml ásványvíz

A kókuszkrémhez:
1 csésze = 250 ml
1 csésze kókusztej
6 ek. bio fehér liszt
6 ek. bio növényi margarin
kb. 3/4 csésze nádcukor (eredetileg 1 csésze, de ez is bőven elég volt)
1 tk. vanília kivonat
egy csipet só
1 1/3 csésze kókuszreszelék

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A piskótához jól kikeverjük a hozzávalókat, beletöltjük a tortaformába és kb. 40 percig sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni!

A krémhez kis lábasba tesszük a lisztet, folyamatos keverés mellett hozáadjuk a kókusztejet, felforraljuk, és melegítjük, amíg besűrősödik. Utána kihűtjük.
A margarint konyhai robotgéppel kikeverjük a cukorral, és a vaníliával, a kihűlt lisztes krémhez adjuk, kikeverjük, végül beletesszük a kókuszreszeléket.
A tortát két részre vágjuk, középen és kíbül megkenjük a krémmel, jól behűtjük.  Díszítésként a tetejére étcsokis díszeket tettem.




2009. december 14., hétfő

Fahéjas-mandulás csillagok


Íme ezévi első adventi aprósüteményünk, mellyel kapcsolatban sikerült egy jelentős hibát elkövetnünk, miszerint csak szimpla adagban készítettük!:-) Nagy hiba volt! Legalább duplázni kellett volna!:-)
A recept rendkívül egyszerű és egyben nagyszerű, családi fronton teljesen osztatlan sikert aratott!:-)
Az eredeti recept fahéjas porcukros mázat is írt a tetejére, de szerintem az abszolút elhagyható, kellően édes volt így is!


Fahéjas-mandulás csillagok
Hozzávalók (kb. 30 db 3 cm átmérőjű kis csillaghoz):
125 g őrölt mandula
75 g (nád)porcukor
1/2 ek. agave szirup (vagy méz)
1/2 tk. fahéj
1 ek. őrölt lenmag 2 ek. vízzel elkeverve
1 ek. teljes kiőrlésű liszt

A sütőt előmelegítjük 160 fokra, és egy tepsit sütőpapírral kibélelünk. A száraz hozzávalókat összekeverjük, majd hozzáadjuk a lenmagos keveréket és az agave szirupot. Az egészet kézzel összegyúrjuk, adhatunk hozzá még egy kis lisztet, ha túl ragadós a tészta. Két sütőpapír/ folpack között kinyújtjuk kb. 2-3 mm vastagra, levesszük a felső papírt és csillagokat szúrunk ki belőle. A sütőre helyezzük a formákat és kb. 8-10 perc alatt aranybarnára sütjük.

Forrás: Seitan is my motor - blog                                

2009. december 10., csütörtök

Marokkói zöldséges rétes balzsamos-juharszirupos szósszal


Hát, nálunk idén valahogy csak nem akar nagyon beköszönteni a karácsonyi hangulat...!
Ennek egyik oka biztosan mindenképp az, hogy Nagyfiúnk decemberi szülinapja révén, az Advent nekünk főként a szülinapi bulikat jelenti (kezdtük az óvodai baráti zsúrral, aztán most hétvégén jön a családi, és akkor utána még az óvodában is ünnepelnek...), közben jött a Mikulás, és csak utána a Karácsony...
Mindez megspékelve épp egy kis betegséggel is (Nagynál kötőhártyagyull.+nátha, a Kicsi szintúgy náthás - immáron  5 hónapja gyakorlatilag nonstop:-((-, nekem a torkom fáj, hangom elment...), és az állandó, keservesen kínlódó és elszomorító allergiaküzdéssel, ami már így télen is az egekben jár....:-(((

Próbálom felidézni magamban a tavalyi Karácsonyt, amikor meglehet, még a szülés utáni hormonok dolgoztak, de rendkívül lelkes voltam, minden nap készültem, és olyan tartalmas volt az Advent, hogy becsszóra, december végére már úgy éreztem, épp jó is, hogy véget ért, olyan hosszúnak tűnt...
Most is igyekszem némiképp, díszítgetem a lakást, készítettem adventi naptárat és szaloncukrot, öntöttem csokimikulást, mégis minden olyan nyögvenyelős... Az Angyalkák pl. szinte minden másnap elfelejtik beletenni az ajándékot éjjel az adventi naptárba, szegény Gyerek meg csak csalódottan pislog reggel..!:-(  Ejnyebejnye, na!

Szóval, ez a zöldséges rétes sem épp karácsonyi, viszont jól mutathat akár az ünnepi svédasztalon is. Anyámnak és nekem nagyon ízlett, Férj viszont épp csak elnyammogta, a gyerekek megkóstolták, majd eltolták.... Utóbbin annyira nem feltétlenül csodálkozom, mert nem épp egy gyerekbarát ízesítés ez az arabos, kicsit fahéjas zöldségkavalkád. A szósz elsőre nekem sem annyira jött be - a kínai ételek erősen édes-savanyú ízéhez hasonlítható -, viszont másnapra nagyon jól összeértek, és kifejezetten passzolt hozzá!
Az eredeti receptet én kicsit átvariáltam, tettem hozzá sütőtököt, és a csicseri helyett vörösbabbal készítettem. A töltelék sokféle zöldséges ízkavalkádja számomra mindenképp különleges!


Marokkói zöldséges rétes balzsamos-juharszirupos szósszal
Hozzávalók (4 főre, illetve többre, ha előételként kínáljuk):
1 csésze = 250 ml
2 csésze sárga, piros és narancs színű kaliforniai paprika, felaprítva
2,5-3 csésze cukkini, vagy sütőtök, felkockázva
1-1 1/4 csésze vöröshagyma, felaprítva
1,5-2 csésze édeskömény, felaprítva (ez nálam kimaradt)
0,5 csésze aszalt sárgabarack, felaprítva (én ezt kihagytam, mert nem szeretem keverni a zöldségeket a gyümölcsökkel)
5-6 gerezd préselt fokhagyma
2 ek. olívaolaj
1,5 tk. őrölt kömény
3/4 tk. őrölt gyömbér
0,5 tk. őrölt paprika
1/4 + 1/8 tk. őrölt fahéj
0,5 tk. tengeri só
frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
1 csésze főtt csicseriborsó, vagy fehér bab (nálam épp vörösbab)
1/2 csésze friss bazsalikom, vagy petrezselyemzöld felaprítva
8-12 réteslap (lehetőleg teljes kiőrlésű, pl. 'Tante Fanny')
2,5-3 ek. olívaolaj (a réteslapok bekenéséhez)
1/4 csésze enyhén pirított, felaprított, vagy forgácsokra vágott mandula (a díszítéshez)

Előmelegítjük a sütőt 220 fokra, és  kibélelünk egy tepsit sütőpapírral. Helyezzük a zöldségeket a tepsire, meglocsoljuk az olívaolajjal, és beszórjuk a fűszerekkel. 35-40 percig sütjük, amíg a zöldségek finoman, de nem teljesen megpuhulnak. A sütőből kivéve hozzáadjuk a csicserit és a bazsalikomot, majd hagyjuk lassan kihűlni. A sütőt visszaveszzük 190 fokra, és ismét kibélelünk sütőpapírral egy tepsit. Egy nyújtódeszkára teszünk egy benedvesített konyharuhát, arra ráteszünk egy szárazat. Ráhelyezünk egy réteslapot, amit megkenünk olajjal, arra rárakjuk a következő lapot és a lap végére felkenünk a zöldséges töltelékből kb. egy csészényit, a széleken kihagyva 2,5-5 cm-t. Behajtjuk közép felé a széleket és a konyharuha segítségével feltekerjük a rétest.



A tetejét is megkenjük olajjal, majd beletesszük a tepsibe. Amikor az összes rétes elkészült, betoljuk a tepsit a sütőbe és kb. 25-28 percig sütjük. Melegen, a mandulával megszórva, a balzsamos-juharszirupos szósszal tálaljuk.

Tipp:
- készíthetünk kevesebb rúd rétest is, ha nem kettő, hanem pl. 3 lapot helyezünk egymásra egy rúdhoz.

Balzsamos-juharszirupos szósz
Hozzávalók:
1 csésze = 250 ml
1/4 csésze juharszirup
1/4 csésze balzsamecet
2 tk. bio növényi margarin
1 közepes gerezd fokhagyma, összepréselve
1 csipet tengeri só
1 tk. étkezési keményítő
3 ek. tamari szósz (nálam világos szójaszósz)

Egy lábasban alacsony tűzön összekeverjük a hozzávalókat a keményítő és a tamari kivételével, és melegítjük néhány percig. Közben egy másik lábasban elkeverjük a keményítőt a tamarival, amit aztán hozzáadunk a meleg folyadékhoz. Folyamatos keverés mellett felforraljuk, majd 1 percig forralva főzzük, levesszük a tűzről és hagyjuk kihűlni.



2009. november 27., péntek

Vegán gyerekzsúr tippek



Két hét múlva lesz Nagyfiúnk 4. szülinapja, és ez alkalomból eredetileg azt gondoltam, hogy megszervezzük neki itthon első szülinapi gyerekzsúrját, tekintve hogy már oviba jár, és lenne is kit meghívni.:-) Aztán néhány hete egy másik szülinap alkalmából sor került nálunk egy nagy családi bulira, amikor is kiderült, hogy az immáron 6 gyerekre növekedett rokon gyerekek sem férnek el a szülőkkel együtt az amúgy nem túl nagy lakásunkban. Férjjel döntést hoztunk, buli kitelepítve.:-) Egy játszóházban lesz, ahova viszont sajnos nem lehet bevinni semmilyen kaját, csak a számlával igazolt tortát (a Reformcukrásztól rendeltünk kizárásos alapon, az árán még nem bírtam túltenni magam, 11.000 Ft egy 24 szeletes torta...).
Szóval, szülinapi gyerekzsúr ételeket így most nem készítek, de azért gyűjtögettem már előre néhány ötletet, amit most szívesen megosztok a Nagyérdeművel!:-)

A tavalyi, még családi szülinapi zsúrunk menüjéről ITT olvashattok!

Szívesen várok további tippeket és tapasztalatokat is a témában!
Írjátok meg, Ti mit készítetek (készítenétek) vegán gyerekzsúrra!

1.
Szepesi Dóra makrobiotikus életmód-tanácsadó egy decemberi mikulásos gyerekzsúrra állította össze tippjeit, melyek a Bio Info Magazin 2009/novemberi számában jelentek meg.

Ételek:
- csicseriborsó pástétom
- napraforgómagos sült tök (sütőben sült szeletek, amiket napraforgóolaj+bio szójaszósz keverékével locssolunk meg, és hántolt napraforgóval szórjuk meg)
- adventi gyümölcssaláta (alma, narancs, banán, kivi, mazsola, dió, citromlé, méz)
- "Télapó sapkája" - saláta (reszelt csicsóka, cékla, répa, sóval, pici mézzel, citromlével)
- mézes kölessel töltött sült alma (a tetején egy kis szilvalekvár+gerezd dió)
- narancsos tofukrém

Italok:
- Banchatea (japán zöld tea) vagy
- mézes hársfatea

2.
Mezei Elmira holisztikus életmód-tanácsadó ugyancsak egy óvodás gyerekzsúrra állította össze tippjeit az óvódások és szüleik számára kidolgozott Gondolkodj Egészségesen! Program tájékoztató füzetében.

Ételek:
- kicsi tálkákba mártogatós szósz, mellé apróra vágott nyers zöldségek
- gyönyörű kis gyümölcstálak
- picike édes és sós sütik, pl. tönkölypogácsa

Italok:
- különféle gyümölcsszörpök és limonádék apró gyümölcsszemekkel, citromfűlevéllel díszítve

3.
Irmela Erckenbrecht német nyelvű gyerekvegás könyvében az alábbi ötletek olvashatóak gyerekzsúrra:

Ételek:
- szójavirslis krumplisaláta
- minipizzák
- házi pattogatott kukorica
- muffin
- gofri
- banánkenyér
- aszalt gyümölcsös golyócskák
- gyümölcs fondü

Italok:
- gyerekbólé
- teák

2009. november 26., csütörtök

Lencsés árpa burgonyasapkában


Minden hét elején eldöntöm, hogy na, most aztán tényleg betartom a gabonanaptár által megadott napi gabonák elkészítését! Aztán ezen igyekezetem jobb esetben tart is átlag szerdáig, ami után csütörtöktől már szépen borul minden...:-(
Ez az étel pl. a keddi árpa napra készült, és Férj + szerintem nagyon finom lett! A gyerekek viszont gyakorlatilag semmilyen szinten nem voltak fogékonyak a témára, noha a Kicsi elsőre lelkesen bevágott jónéhány kanállal, majd hirtelen megtorpant és visszaadta a tányért...:-(
TIPP: lencse (hüvelyes) + árpa (gabona) = teljes értékű fehérje (FEHÉRJEKOMPLETTÁLÁS!)

Megjegyzés: érdemes az időtakarékosság jegyében végiggondolni az előzetes műveleteket, mint pl., hogy az árpát szükséges éjszakára beáztatni (én itt bukom el sokszor a hüvelyes ételeket is, hogy ezt mindig elfelejtem...:-(, és barna lencsével készítve hosszabb a főzési idő is!

Lencsés árpa burgonyasapkában
Hozzávalók (4 főre):
250 g aprított paradicsom (télen konzervben)
100 g lencse (én most vöröslencsével készítettem, hogy gyorsabban megfőjön)
40 g árpa
3-5 közepes burgonya
1 finomra vágott sárgarépa
1 ek. teljes kiőrlésű liszt
1 finomra vágott hagyma
1 gerezd összepréselt fokhagyma
1 ek. finomra vágott petrezselyem
1 ek. szárított fűszerkeverék (nálam 'Provance')
só, bors

Előző este beáztatjuk az árpát. A megtisztított, kockára vágott burgonyát puhára főzzük, összetörjük, és egy kis főzővízzel krumplipüré állagúra mixeljük. Megfőzzük a lencsét és az árpát is. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A többi zöldséget a fűszerekkel együtt 15 percig főzzük, majd hozzáadjuk a lisztet és még 5 percig főzzük. Sózzuk, borsozzuk, belekeverjük a lencsét és az árpát. A keveréket kerek sütőformába terítjük, rárakjuk a tört burgonyát, végül 30 perc alatt aranybarnára sütjük. Forrón tálaljuk.


2009. november 23., hétfő

Lenmagos almatorta


Ennek a receptnek az alapötletét az Ínyenc Magazin 2009/2. számában találtam (egy nekem szintúgy nagyon tetsző gasztromagazin, gyönyörű képekkel, sok fantáziadús recepttel, jópofa átvezető szövegekkel, kiváló minőségű papíron), persze ott nem lenmaggal, hanem tojással, fehér liszttel, egyebek. Úgy indult, hogy majd csak én játszadozom magamban és magamnak sütök, tudván, hogy a Nagy ki nem állhatja az almát, és a család a 100% teljes kiőrlésű sütiket sem preferálja mostanság. Aztán a megszokott elvek alapján vegánosítottam, és egy meglepően puha tésztájú, légies alapú, nagyon finom torta lett belőle, ami az egész család kiemelt tetszését élvezte (kivéve "persze" a Nagyot, aki olyan szinten utálja az almát, hogy a lakásból is kiszalad, ha csak a szagát érzi...).
Szóval, mindenképpen felvesszük a családi kedvencek listájára!:-)


Lenmagos almatorta
Hozzávalók (egy 26 cm-es tortaformához):
1,5 kg savanykás alma
3 ek. citromlé
300 ml almalé
1 cs. bio vaníliás pudingpor
2-3 ek. + 100 g nádcukor
100 g bio növényi margarin
2 ek. őrölt lenmag + 6 ek. víz
150 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 csapott tk. foszfátmentes borkő sütőpor
150 g zabtejszín (vagy szójajoghurt)
2 ek. mandulapehely

Az almát meghámozzuk, kicsumázzuk, feldaraboljuk és rögtön meglocsoljuk a citromlével. Az almaléből félreteszünk 5 evőkanálnyit, a maradékot felmelegítjük. Közben a pudingport simára keverjük a 2-3 ek. nádcukorral és a félretett almalével, majd a forrásban lévő almaléhez öntve kb. 1 percig főzzük. Beleforgatjuk az almakockákat, lehúzzuk a tűzről. A margarint krémesre keverjük a sóval és a 100 g nádcukorral. Hozzáadjuk a vízzel elkevert lenmagot, és a sütőporos lisztet, végül pedig a zabtejszínt. Kikenjük a tortaformát, belesimítjuk a tésztát és egyenletesen ráönjtük az almakompótot. Előmelegített sütőben 190 fokon kb. 50 percig sütjük, majd rászórjuk a mandulapelyhet. További 10 percig sütjük, és tűpróba. Ha nehezen tudjuk kihúzni a tűt a tésztából, süssük még 5-10 percig. A sütőből kivéve hagyjuk a formában legalább 10 percig, mert forrón még könnyen szétesik szeletelésnél. Hidegen másnap viszont kiválóan szelhető. Illik hozzá a szójatejszínhab!

2009. november 22., vasárnap

2009. november 21., szombat

Kiváló ÚJ REFORMKONYHA MAGAZIN!!! Nem csak vegáknak!



A minap az újságosnál belebotlottam egy új gasztromagazinba. Na, gondoltam, megint egy újabb receptes... Minek a sok száz mellé?! Persze aztán odaadó gasztrománként vettem belőle egy példányt!:-))
Otthon beleolvasgattam, és...:
1. aha, egész jó képek!
2. ki is a fotós? Jé, egy ismert ételfotós!
3. kik a szerkesztők? micsodaa?! Foodstylist? Akkor ez nem egy idegen nyelvű magazin magyar adaptációja?! Nem, ez magyar!
4. gyanúsan sok a magyaros jellegű étel! Meg a vega...
5. Micsodaa??? Teljes kiőrlésű lisztek?! Meg tojás alig?!
6. Egy csomó vegán étel?!
7. Mi ez? Akkor ez egy magyar reformkonyha magazin?
8. Szerkesztői levél elolvasva. IGEN-IGEN-IGEN!!!

ÚJ MAGYAR REFORMKONYHA MAGAZIN!!!

SZUPER-SZUPER-SZUPER!
Meg KIVÁLÓ-KIVÁLÓ-KIVÁLÓ!
De komolyan!!!

Egyévente kb. 4 alkalommal megjelenő magazin, amelynek receptjei kb. 80%-ban vegánok, de 100%-ban reformosítottak (a lehetőségek szerint, mert pl. a szaloncukorban azért van cukor:-).
- reform, egészséges húsos receptekkel is;
- gyönyörű fotókkal!
- HAZAI alapanyagokra, SZEZONÁLIS zöldség-gyümölcsökre összpontosítva;
- izgalmas, a magyar hagyományokat is követő receptekkel,
- néhány az egészséges táplálkozást "elemző", rávilágító cikkel,
- és (még?) nincs tele rengeteg reklámmal, hirdetéssel.

Aztán pl. általuk most találkoztam először a holisztikus táplálkozási tanácsadás fogalmával, és nagyon szimpatikus lett!
Mezei Elmira neve bevésődött a fejembe, mert azóta 3 napon belül további 2 helyen is vele olvastam nagy cikkeket! Ő is nagyon szimpatikus, szeretnék is menni hozzá főzőtanfolyamra!:-)
Először láttam pl. receptekben leírva, hogy aszalványokból, mazsolából is miért fontos a bio?
A receptek rendkívül ígéretesek, én már szinte mindet kinéztem magamnak!:-)))
Elsőre a rozmaringos sütőtök salátát készítettem el, ami nagyon finom lett (eltekintve attól, hogy a balzsamecetet az én gyomrom már nem veszi be, úgyhogy azt legközelebb likvidálnám...)!

Szóval, rohanjatok az újságoshoz, és vegyetek egyet (455 Ft), de ne csak magatoknak, hanem anyának, a barátnőnek, szomszédnak, bárkinek:-))), hogy minél több fogyjon belőle, és sokáig talpon maradhassanak!:-)
Én nagyon drukkolok nekik!

(Megjegyzés: nem, ez nem fizetett hirdetés, és nincs náluk ismerősöm sem, csak egszerűen bementem az újságoshoz, megvettem és rajongójuk lettem!:-)

ITT belelapozhattok az első számba!

Ízelítő a tartalomból:
- karácsonyi és szilveszteri vega/vegán menüsor
- reform bejgli receptek (pl. almás-mákos-sütőtökös, diós-narancsos-vörösáfonyás)
- reform karácsonyi sütemények (magyar és külföldi)
- reform szaloncukrok (pl. aszalt barackos, karobos)
- természetes gasztroajándékok
- gabonakonyha
- reform vega ételek gyerekeknek.





2009. november 20., péntek

2009. november 17., kedd

Karfiol - rózsás torta


Ennek a "tortának" az alapötletét is az olasz Concita receptjei közt találtam, bár kivételesen a fotó alapján már aztán saját magam ihlettem.:-) A végeredmény nagyon finom lett! Az egész család szívesen ette, beleértve a Nagyot is, aki ezalkalommal - a krumplis rakott karfiol után - már a második karfiolos ételt falta be észrevétlenül, úgyhogy lassan talán kijelenthetjük, szereti a karfiolt...:-))
Nem mellesleg könnyen el is készíthető! Az alaptészta pedig olyan jól sikerült, hogy máskor is ezt fogom alapul venni zöldséges pitékhez. Nem volt túl vastag, se túl száraz, hanem éppen jó omlós.
Vendégeknek is el tudom pl. képzelni svédasztalra, mert dekoratívan díszíthető. Többféle salátát kínálnék mellé kiegészítésként.
Bár melegen a szeleteléskor elég folyós, kihűlés után könnyen és jól vágható. Másnap még finomabb volt, mert jól összeértek az ízek.


Karfiol- rózsás torta
Hozzávalók (egy 26 cm-es piteformához):
A tésztához
150 g Graham liszt
50 g bio fehér liszt
2 ek. olaj
kb. 150-180 ml víz

karfiol (hát, ezt nem mértem, úgy kb. 500 g talán)
vegamix

A besamel mártáshoz:
50 ml olívaolaj
2 púpozott ek. (teljes kiőrlésű) rizsliszt/ vagy más egyéb tk. liszt
400 ml natúr szójatej (pl. Biopontos, vagy piros Alpro - a besamel mártást próbáltam már többször pl. rizstejjel, vagy zabtejjel is, de báááá, nagyon édes lett a végeredmény. A szójatejjel viszont tényleg semleges ízű lesz.)
szerecsendió

Először a karfiolt megtisztítjuk, majd vegamixes, enyhén sós vízben megpároljuk.
Közben elkészítjük a tésztát: a lisztet a sóval és az olajjal elkeverve annyi vizet adunk hozzá, hogy közepesen lágy tésztát kapjunk (ha túl kemény a tészta, azt jelenti kevés benne a folyadék, adjunk még hozzá, mert különben kisülve is nagyon kemény, száraz lesz!).
A tésztát kb. 0,5 cm vékonyra nyújtjuk és kibéleljük vele a kizsírozott (nálam pálmazsír) piteformát (egy kis darabot félretehetünk belőle díszítésnek).
A besamel mártáshoz az olajat felhevítjük, belekeverjük a lisztet, amit kevergetünk benne egy ideig, majd a meleg tejjel felengedjük, és sűrű péppé főzzük. Sózzuk, és még 5-10 percig forraljuk. A végén szerecsendióval ízesítjük.
A tésztára tesszük a megfőtt karfiolt és leöntjük a mártással.
A tetejét díszíthetjük tésztarózsákkal (akit érdekel, hogyan készülnek a rózsaformák, ITT talál hozzá instrukciókat:-).
190-200 fokra előmelegített sütőben sütjük 30-40 percig.

2009. november 13., péntek

Rántott sajtfalatok hamisan és a tojásmentes panír


Folytatván  a tejmentes növényi "sajtok" sorát, íme egy variáció a vegán mozzarella felhasználásával. Az elkészítése továbbra sem nagy ördöngősség.
A végeredmény viszont nagyon jó lett, a gyerekek ölre mentek a mini kísérletadag szétosztásánál!:-) A "sajt" sütés után szépen olvadt is. Mi most csak natúr zöldsalátát ettünk hozzá.
A receptben pedig leírom a tojásmentes panírozás menetét is, hátha valakinek még mondok ezzel újat.:-)

U.i.: ma elkészült az első tejmentes túró rudi is, recept később!:-)

Hamis sajtfalatok rántva
Hozzávalók (6 jégkockányi falathoz):

A panírhoz:
csicseri-, vagy sárgaborsóliszt
étkezési keményítő
élesztőmentes teljes kiőrlésű kenyérmorzsa

Miután elkészítettük a hamis mozzarellát, a megfőzött krémet öntsük olajjal kikent jégkockatartó rekeszeibe. Tegyük a hűtőbe, akár 2 napra is, hogy "keményebb" legyen a massza. Felhasználás előtt óvatosan vegyük ki a tartóból a kis falatkákat (én késsel kicsit körbelazítottam, majd kimozgattam őket), és panírozzuk be.
A három fázisos tojásmentes panírozás menete:
1. teljes kiőrlésű, vagy csicseriborsó-, vagy sárgaborsóliszt
2. vízzel csomómentesre kevert étkezési keményítő
3. teljes kiőrlésű kenyérmorzsa

A panírozott falatokat forró olajban átsütjük, majd papírtörlőre szedve lecsepegtetjük és tálaljuk.

Alapötlet: az olasz Veganblogon Concita receptje

Tejmentes hamis mozzarella


Tádáám, jelentem kérem, az elmúlt év legalább 20(!!!) vegán sajtos próbálkozása után megvan az első igazán ehető, sőt szerintem a vegán sajtok kategóriájában kiváló! (a korábbi sikertelenségek okai szerintem 1. vagy a receptek voltak bénák, vagy 2. én voltam béna, vagy 3. a magyar élesztőpelyhek teljesen elrontották a végső hatást).
Egy jó ideje már nem annyira volt téma nálunk a sajt hiánya, de néhány hete a Nagy ismét nagyon elkezdte mondogatni, hogy "anya, mikor múúúlik már el a tejallergiám, amikor ehetek majd már saaajtot?"....
Gondolom, azért erősödhetett fel nála ez a téma, mert az óvodában annak ellenére, hogy tejmentesesn ugyanazt az ebédet kellene kapnia, mint a többi gyereknek, sajnos sokszor mégis mást kap,... Illetve pont amikor a többiek sütit, édességet, desszertet kapnak a menü szerint, ő a "drágajó" ételszállító jóvoltából 1. csak max. egy banánt, 2. egy nagy SEMMIT kap!!! És szerintem ez a folyamatos napi frusztráció kezdi eléggé megviselni, úgyhogy nagyon emlegeti a sajtokat...
Na, szóval így jöttek elő megint a próbálkozások. Most viszont gondoltam, biztosabbra megyek, és egy mások által már sokat istenített receptet próbálok ki, ami nem mellesleg egy olasz konyhatündér recepttárából származik.:-)
Concita igazi remekműveket alkot a konyhában, ő kísérletezte ki EZT a hamis mozzarellát is.
Nos, a siker teljes!:-) Ez volt az első olyan vegán sajt, ami az egész családnak ízlett, illetve valójában először rántott sajtfalatok készültek belőle (recept később), amiért gyakorlatilag veszekedtek egymással a gyerekek.:-) A második adag a holnap esti pizzára vár.:-)
Ja, az még fontos, hogy bár igaz, hogy szójaalapú, egyáltalán nincs szójaíze! (ja-ja-ja, tudom-ismerem a szójához kapcsolódó sztorikat, de mivel nálunk egyelőre szerencsére nem okoz problémát, így heti 1-2 alkalommal "engedélyezem" magunknak).
Az állaga közepesen puha (olyan pudingszerű), de a keménysége fokozható a hosszabb ideig tartó hűtéssel. Melegítés után "olvad" is, így teljesen autentikusan használható.:-) Kenhető krémsajtnak is kiváló!
Az íze egyébként hasonlóan semleges, mint az igazi mozzarelláé, illetve most egy kicsit savanykás volt nekem, mert szójatejfölt (Yofu) használtam a sima szójajoghurt helyett.
Ja, és extra egyszerű elkészíteni is!

Egy szóval, kalandra fel!:-)



Tejmentes hamis mozzarella
1 éves kortól a szója miatt!
Hozzávalók (ez egy nagyon kicsi kezdő mini adag, kb. 6 db jégkockányi, azaz 50 ml, kísérletképp jó, utána szerintem mindenképpen többszörözni kell:-):
2 tk. burgonyakeményítő
6 ek. szójatej (nagyon fontos milyen márkájú, mert tapasztalatom szerint pl. a DM-es iszonyú ízű, de pl. a Biopont új szójateje, vagy az Alpro piros dobozos natúr főzőteje nagyon jó)
1 ek. szójatejszín
1 tk. nem hidrogénezett bio növényi margarin
3 ek. szójajoghurt
só ízlés szerint

Egy kis lábasban összekeverjük a keményítőt a hideg tejjel, hozzáadjuk a tejszínt és a margarint, majd elkezdjük felforralni lassú tűzön, folyamatosan kevergetve, nehogy összecsomósodjon. Amikor forr, félrehúzzuk és gyorsan kavarva beletesszük a joghurtot, majd tovább kevergetjük. Kb. 10-15 percig főzzük továbbra is lassú tűzön. Érdemes a végén sózni, amikor már minden hozzávaló belekerült! Kiolajozott formába öntjük és kis hűlés után után a hűtőbe tesszük. Fogyasztás előtt legalább 6-8 órát hűtjük!

2009. november 9., hétfő

Fekete erdő torta ( tejmentes! )



A hétvégén ünnepeltük Férj születésnapját, mely alkalomból most már neki is én sütöttem tortát, hogy a Nagy tudjon belőle enni, és tutira ne kerüljön semmilyen tejes az asztalra.
Kivételesen azonban a torta alapjának bevállaltam egy tojásos piskótát fehér lisztből, mondván, hadd legyen szegénynek legalább a szülinapján jó napja!:-) Hát eszempontból nem lett...:-( Eddigi éltem során kb. mindössze 1-2x sütöttem tojásos piskótát, ezért sejtettem, h. nem feltétlenül lesz sikeres az akció, ami aztán be is jött. A tészta összeesett és szalonnás lett (számomra meg irgalmatlan büdös is a sok tojástól, ami belekerült, mert már annyira büdösnek érzem a tojásos sütiket, pedig bio tojás volt, bocs!...).
Úgyhogy a vendégközönség egyöntetűen kérte, legközelebb mindenképp maradjak a már jól begyakorolt és általában már finom reform sütijeimnél...!:-))
Lent a receptben meg is adom, melyik karobos reform piskóta alapot terveztem eredetileg használni.

A töltelék viszont finom lett, leszámítva azt a számomra nem elhanyagolható tényt, hogy a szójatejszínhab szójás utóízét nem igazán tudom megszokni, főleg ilyen mennyiségű tejszínnél... Viszont a Nagynak pl. kifejezetten ízlett, hiszen valójában az ő kérése volt a "nagyon tejszínhabos torta apának".
És hát szerintem elég mutatós is volt, talán eddig az egyik legdekoratívabbra sikeredett.:-) (azzal együtt, hogy pl. a csokiforgácsok készítésén is van még mit bőven finomítani...!)

Összességében azért kerül fel ez a recept ide a blogra, mert jó alternatíva lehet a tejmentes tejszínhabos torta verziójára.:-)
Ja, és az előző nap szinte teljesen befejezhető torta kiváló példája!


Fekete erdő torta
Hozzávalók (egy 26 cm-es tortaformához):
A tésztához
380 g Graham liszt (lehet készíteni teljes kiőrlésű tönköllyel is, akkor kicsit tömörebb lesz a tészta)
3 ek. karobpor
150 g nádcukor
1,5 cs. foszfátmentes borkő sütőpor
1,5 mk. szódabikarbóna
1 bio citrom reszelt héja és leve
2 tk. vanília kivonat
9 ek. olaj
370 ml rizstej

A töltelékhez
1 ü. magozott meggy (350 -400 g)
40 g nádcukor
1 kisebb rúd fahéj
2 ujjnyi citromhéj
1 púpozott ek. étk. keményítő
4-5 ek agar-agar (na, ez a mennyiség még kísérletezés alatt, mert én 3 ek.-nyit használtam, de az biztosan kevés, mivel viszonylag "folyós" maradt a tejszín, így legközelebb min. 4-5 ek.nyit vennék)
9 ek. meggylé (vagy más cukormentes gyümölcslé)
60 g nádporcukor
800-850 ml habbá verhető szójatejszínhab (Soyatoo)

50 g málna- vagy ribizlilekvár, vagy más savanykás lekvár (ez nálunk most a kicsik miatt meggylekvár volt)
150 g min. 70%-os étcsokoládé, vagy karobcsoki
fújós szójatejszínhab a díszítéshez
Először megsütjük a piskótát: a tésztához összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd lassan hozzáadjuk az olajat, a rizstejet és végül a citromlevet. Kizsírozott tortaformába öntjük (én pálmazsírral szoktam kikenni a formát) és 180-200 fokon kb. 25 percig sütjük.
A töltelékhez a meggybefőttet leszűrjük, 16 szép szemet félreteszünk a díszítéshez. 2,5 dl meggylét a cukorral, fahéjjal, citromhéjjal összeforraljuk. 2 ek. hideg vízben feloldjuk a keményítőt, a meggyléhez adjuk és 1 percig főzzük, majd hagyjuk kihűlni (a citromot, fahéjat kivesszük belőle).
Egy kis lábasba teszünk 1 dl hideg vizet, rászórjuk az agaragart, lassú tűzön felforraljuk, majd hagyjuk langyosra hűlni.
A teljesen kihűlt piskótát 3 részre vágjuk és mindegyik lapot meglocsoljuk 3 ek. gyümölcslével.
A porcukorral félkeményre verjük a tejszínt, egy merőkanálnyit a langyos agaragarhoz keverünk, majd ezt a keveréket az összes tejszínhez adjuk és kemény habbá verjük. A felét habzsákba, vagy tiszta nylonzacskóba tesszük, aminek lecsippentjük ollóval az egyik sarkát.
Az alsó tésztalapot egy tálra tesszük, vékonyan megkenjük tejszínnel, és 2-3 cm-es távolságot tartva 3 habgyűrűt nyomunk a tetejére. Óvatosan a habgyűrűk közé szedjük a meggykrém felét, valahogy így:


 

A második tésztalap egyik felét ugyancsak megkenjük vékonyan tejszínhabbal és a habos oldalával lefelé a töltelék tetejére illesztjük. A tetejére is tejszínhab, arra ismét habgyűrűk és a maradék meggykrém, arra a tejszínhabbal megkent harmadik lap.
A lekvárral megkenjük a torta tetejét (ha aprómagvas a lekvár, előbb felforrósítjuk és szűrőn áttörjük,h. a pici magok eltűnjenek belőle). A tortát bevonjuk a maradék tejszínnel, az oldalát is, és 12 órára a hűtőbe tesszük.

Tálalás előtt a csokiforgácshoz a felaprózott csokit vízfürdő fölött felolvasztjuk, majd egy tepsi hátuljára kenjük vékonyan. Mielőtt teljesen megdermedne, egy fémspatulával 10-12 cm hosszan csíkokat tolunk végig rajta.


Két villával rászórjuk a csokit a tortára, a fújós tejszínnel kis habrózsákat nyomunk a torta tetejére, és a meggyszemekkel díszítjük.

Forrás: Nők Lapja Konyhája 2008/ Tél, egy ottani recept  vegánosítva, kicsit módosítva

2009. november 4., szerda

Citromfüves - tökmagos reggeli kása


Egy elég gyorsan elkészíthető reggeli kása, ha előtte való este már beáztatjuk hozzá a gabonapelyhet. A Kicsinek és nekem nagyon ízlett, a Nagy mióta óvodába jár és ritkábban eszik itthon kásás reggelit, azóta nem nagyon akarja megenni őket...:-(
A citromfű remekül passzolt hozzá!

TIPP: a reggeli kásákba tett citromlé (C-vitamin) révén jobban felszívódik pl. a tökmag magas vastartalma!

Citromfüves - tökmagos reggeli kása
Hozzávalók (2 főre):
6 ek. 5 gabonás pehely
víz + rizstej felesben (további infók a leírásban)
2 kisebb banán
2 kis alma
1/2 hámozott citrom
50 g szójajoghurt (el is hagyható)
2 ek. tökmag
2 kisebb ág citromfű

Előző este beáztatjuk a gabonapelyhet. Egy kis lábasban feltesszük főni a pelyheket úgy, hogy felöntjük kb. 2-3-szoros mennyiségű folyadékkal, felforraljuk, majd lassú tűzön főzzük, amíg megpuhul (5-8 percig). Főzés közben pótolni szoktam a folyadékot, hogy a végére is jó leveses maradjon a kész kása. Összeturmixoljuk az egyik almát, a banánokat, a citromot és a szójajoghurtot. A másik almát felaprítjuk és elkeverjük a gyümölcspürével, illetve a megfőtt gabonával. Tökmaggal és a citromfűvel díszítjük.

Alapötlet: Ute-Marion Wilkesmann: Schrot statt Schrott
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...