Oldalak
2008. szeptember 17., szerda
Megérkezett ESZTI TÜNDÉR!!!:-))
2008. szeptember 12., péntek
Köleses brokkolifőzelék tojásmentes csicseriomlettel (vegán)
Hozzávalók :
Kb. 10 hós kortól adható, ha már jól reagált a baba a gluténes lisztekre!
Hozzávalók (kb. 3 db palacsintaméretű omletthez):
50g bio fehérliszt
½ mk koriander
½ mk kurkuma
1 tk só
kb. 250-350 ml víz (kezdéshez, majd sütés közben ahogy dagadt a liszt, még feltöltöttem, hogy jól süthető állaga legyen)
2008. szeptember 10., szerda
Gyerekvegás őszi mintaétrend
T - almás natúr joghurt
E - fokhagymával tűzdelt, sült szejtánszelet (na, ezt csak úgy fejben kreáltam a tűzdelt pulykacomb után szabadon:-)), párolt kelbimbó
T - paradicsomlé
E - sütőtökszószos tészta
V - paradicsomos kuszkusz
Vegetáriánus babák hozzátáplálása 1.
Zöldség: burgonya, édesburgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla, gesztenye
Betöltött 18 hótól
2008. szeptember 9., kedd
Őszi vegetáriánus étrendminta 1.
E - tofuragu, párolt zöldségkeverék, banánnektár
R - rokfortos padlizsánkrém, 2 szelet trappista sajt, uborka
E - töltött paprika, 2 db almás rakott palacsinta
2008. szeptember 7., vasárnap
Zöldfűszeres vegazsír (vegán)
A vegazsír alapját a pálmazsír adja, melyről érdemes néhány dolgot megemlíteni:
A pálmazsírt a trópusi olajpálma magjából nyerik préselés útján, vagy vmilyen oldóanyag segítségével a kis magvakból. Ezt követően vízgőzös, illetve más kémiai eljárosoknak vetik alá, hogy szag- és ízsemleges végeredményt érjenek el. A pálmazsír legfőbb tulajdonsága, hogy magasabb fokú hevítés hatására sem változik meg a benne található zsírsavak aránya (magas arányban tartalmaz az emberi szervezet számára előnyös telítetlen zsírsavakat, szemben az állati termékekben, húsban található, koleszterinszint-emelkedésért is felelős telített zsírsavakkal), ezért a vele való sütés révén elkerülhetőek a hidegen sajtolt olajak magas fokú hevítésénél felszabaduló káros anyagok. Ideális pl. olajban sütéshez, tepsik kikenéséhez.
A hosszú bevezetés után pedig íme a házi recept a vegazsírhoz, mely így a 600 Ft-os ár/ üveg helyett kb. 150 Ft-ból kijött! (na jó, az is igaz, hogy pálmazsírban is van BIO verzió, ami 250 g / kb. 7-800 Ft, így az drágábbra jön ki).
Nagyon finom lett, Férjnek annyira bejött, hogy szinte naponta azt enné, Babóca mértékkel eszi, mert talán kicsit sós lett neki, nálam is nyerő!:-) Viszont mértékkel fogyasszuk lehetőleg, mert igen magas a kalóriaértéke! 100g = kb. 900 kcal!
Hozzávalók (kb. 150 g zsír elkészítéséhez):150 g pálmazsír
5-7 ek. hidegen sajtolt lenolaj
1 kisebb fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
zöldfűszerek (pl. rozmaring, majoranna, zsálya, kakukkfű, metélőhagyma) - nálam 1 rövidebb szál rozmaring, 1 kis csokor metélőhagyma, néhány szál kakukkfű volt
só, bors
2008. szeptember 1., hétfő
A 9. hónapba léptünk!:-)
Testsúly, étvágy
64,5 kilóval indultam, és mostanra elértem a 72 kilót, azaz +7,5 kilónál tartok, de tippem szerint ez még emelkedni fog a végéig... Ugyanis most a végén kezdtem nagyon belehúzni, konkrétan az első 8 hónapban jött fel +5 kiló, azóta viszont magasrepülésbe kezdtem.:-) Ezt leginkább annak tudom be, hogy mostanság kellett elkezdenem szedni Magne B6-ot a gyakoribb méhösszehúzódások miatt, és hát a B6 vitamin igen csak étvágyfokozó hatású. Hát, olyan szó szerint zabáló rohamaim vannak mostanság, hogy jaj! És hát ezáltal értem is a Babócánkkal felszedett +18 kg egyik feltételezhető okát, mert akkor a 9 hónapból nem csak 1,5, hanem 6! hónapon keresztül kellett szednem a Magne B6-ot!
Tippek: most mindenesetre próbáltam homeopátiásan is pótolni a magnéziumot, "Magnesia Phosphorica" -t szedtem a fájdalmasabb napokon, több-kevesebb sikerrel... Úgy vettem észre, hogy kisebb és gyengébb méhösszehúzódások esetén elég volt, viszont a húzósabb napokon kellett a Magne B6 is. Aztán igyekeztem a magasabb magnézium-tartalmú mandulából is többet fogyasztani ilyenkor.
A 6-7. hónapról vhol azt olvastam egyszer, hogy a túlevéses rosszullétek és a farkaséhséges falások időszaka. Na, hát ez be is jött, egy alkalommal egy vendégséges kerti parti után, ahol hosszú idő után belekóstoltam tojásba, majonézbe és tejszínes mascarponeba, olyan nagyon rosszul lettem egy teljes nap erejéig, hogy egy jó időre emlékezetes marad. Azt leszámítva nem voltak túlzott kilengéseim, illetve ugyancsak most az utolsó harmadban rákaptam az étcsokira...:-((
Mit ettem, nem ettem?
A középső és utolsó időszak egybeesett Babócánk tejmentes diétájával, és noha eredetileg úgy gondoltam, én ettől függetlenül eszem majd stikában tejterméket, ill. leginkább sajtot, végül ez mégsem ment... Egyrészt logisztikailag volt nehezen, vagy egyáltalán nem kivitelezhető, másrészt Férjjel olyan lelkiismeret furdalásunk volt, hogy mi eszünk, Babóca pedig nem ehet, hogy amikor alkalmunk lett volna rá, akkor is inkább kihagytuk... Így 3 hónapig én is teljes vegánságot éltem.
A tojást is úgy terveztem, hogy majd esszük/ eszem, de ahogy bejöttek a hatalmas nyári melegek, egyszerűen nem vitt rá a lélek, hogy tojást vegyek, használjak, amikor pedig mégis vettem egyszer, már baromira nem ízlett!
Közérzet
Végig a terhesség alatt nagyon jól éreztem magam fizikailag, mintha nem is lettem volna terhes. A 7. hónapban volt egy 2 hetes nyűgösebb időszakom, amikor elég sokat fájt a hasam, de aztán elmúlt, és csak most a 34. hét óta kezdtem úgy jobban lelassulni, fáradni, nyűglődni, de ez még mindig sokkal-sokkal enyhébb verzió, mint 3 évvel ezelőtt!:-) Pl. kiscsajszink olyan rendeske, hogy az éjszakákat is teljesen jól végig tudom aludni, pedig felkészültem már rá, hogy 'nó' alvás, hiszen Babóca ekkortájt már állandóan "dörömbölt" éjszakánként.:-)
Étrendkiegészítés, vitaminpótlás
A terhesség első felében is szedtem a dr. Steinberger Eisenblut Plus természetes étrendkiegészítőt, melyben vas és B12 vitamin egyaránt van, de aztán 3 hónap után egyre rosszabbul reagált rá a gyomrom, többször émelyegtem tőle, ha bevettem, vagy nagyon égett a gyomrom. Áttértem a Krauterblut-S szirupra. Ettől viszont még jobban égett a gyomrom, nagyon vas ízű volt, és hát baromira nem volt gazdaságos anyagilag sem... A terhesség időszakára javasolt mennyiséget fogyasztva ugyanis egy 2.000 Ft-os üveg mindössze 10 napig volt elegendő, szemben a Steinbergerrel, amely 3.500 Ft-ért kb. 1,5 hónapig elég, és finom gyümölcsös ízű! Így visszatértem utóbbira, azzal a változtatással, hogy már nem az étkezések után, hanem előtte, vagy közben veszem be, és így nem ég tőle a gyomrom.
FONTOS:
- a vastartalmú vitaminok bevétele előtt/ után fél órával fogyasztott csokoládé, fekete tea és kávé rontja a vas felszívódását a szervezetben, ezért ezeket kerüljük!
- pl. megfázásos betegségek esetén átmenetileg függesszük fel a vas(tartalmú) készítmények szedését, mert az ilyenkor a szervezetbe juttatott plusz vas tovább pumpálja a vírusokat, és a gyógyulás helyett a betegség további súlyosbodása várható (a tehességem alatti egy erősebb torokfájásos nyűglődésem alatt én sem szedtem ezt az étrendkiegészítőt!)!
TIPP: nem tudom ki hogyan van vele, de nekem a vegás étkezésnél az egyik legnehezebb az olajos magvak, diófélék beillesztése az étrendbe, mert mindig elfelejtem őket...:-))Nagyon fontosak viszont, mert sok fehérjét, vasat és telítetlen zsírsavat tartalmaznak, ezért a babavárás alatt igyekeztem úgy beilleszteni őket, hogy délutánonként uzsonnára a gyümölcs után minden nap valamilyen más-más magot egyek egy kis marékkal, reggel pedig a kásánkba tettem belőlük vegyesen mindig, és egy idő után már nem is annyira felejtkeztem el róluk.:-) Pl.:
- mandula: magnézium
- napraforgó: telítetlen zsírsavak, vas
- tökmag: vas
- mogyoró: kálcium
- szezámmag: kálcium
- lenmag: telítetlen zsírsavak
Orvosi vizsgálatok, leletek
Nem utolsó sorban pedig íme néhány adat a leleteimből:-)
- a terhesség alatt alapból 3x végeznek teljes laborvizsgálatot, az elsőről beszámoltam itt http://vegagyerek.blogspot.com/2008/05/az-5-hnapba-lptnk-s-kiscsajszi-lesz.html, a félidőben végzett másodiknál pl. az első vérvizsgálathoz képest egy kicsivel erősebb vérhígulást hozott ki a labor (a normál tartománynál kicsit alacsonyabb hemoglobinnal), de ez még az orvosom szerint a terhesség alatti teljesen normális tartományba sorolható, így kezelésre semmiképpen nem szorul, mesterséges vaspótlásra nem volt szükség most sem, mint 3 évvel ezelőtt! HURRÁ!:-) A vércukor és a többi vérérték tökéletes volt!
- a terhesség során utoljára végzett vérvizsgálatnál (36. hétben) pedig JAVULT!! a vérképem, a normál tartomány alsó értéke FÖLÉ! került a heomoglobin, amit az orvosom sem nagyon akart elhinni, amikor meglátott!:-) Tutira vette, hogy biztos vmi nagyon erős vasat szedtem magamtól, és nem akarta elhinni, hogy csak egy természetes alapú gyömölcslékészítményt iszogattam a vega étrend mellé!:-))) Na, ennyit a vegás terhesség alatti vérszegénységről!
A genetikai vizsgálatok mind tökéletesek voltak! A kezdetben némi problémát/ aggódást okozó alul fekvő méhlepény idővel megoldódott, a méhlepény feljebb került. Bébink már nem far-, hanem fejfekvéses, úgyhogy remélem ez a szülésig már így is marad!:-) A doki amúgy 3.000-3.200 gr-ra tippeli a születési súlyát.
Felkészülés a szülésre
És még néhány egyszerű tipp, ami megkönnyítheti a szülést:
- MÁLNALEVÉL TEA: a málnalevél "az" igazi ősi kismama-gyógynövény, a méh izomtónusának javításával hozzájárul a könnyebb, hatékonyabb szülés elősegítéséhez.
Alkalmazása: a (betöltött) 34. héttől ajánlott naponta 3-4 csészét meginni.
1 csésze teához – öntsünk 2,5 dl forrásban lévő vizet egy kávéskanálnyi teakeverékre, hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le.
Ha a használat alatt a pocakon piros pöttyök keletkeznek, az a tea méregtelenítő hatásától van.
- HOMEOPÁTIÁS FELKÉSZÜLÉS
problémamentes terhesség esetén alkalmazható adagolás, nekem 3 éve is bejött!:-)
1) Méhszáj előkészítő, lazulásra képessé teszi a méhet: CAULOPHYLLUM D12 (C5)
Adagolás a (betöltött) 36. héttől:
2 napig 3 x 5 golyó utána
2 napig 2 x 5 golyó utána
5 napig 1 x 5 golyó utána
2 nap szünet utána
5 napig 1 x 5 golyó utána
2 nap szünet utána
és így tovább ( 5 nap - 2 nap) szülésig.
2) Megelőzi a szülés alatti kivérzést, gyorsítja a sebgyógyulást:
ARNICA C30
Adagolás: Amikor elkezdődik a vajúdás 1 x 5 golyó
Szülés után nem sokkal 1 x 5 golyó
Szülés után 1 hétig napi 1 x 5 golyó
3) Méhnyakizom-tágító:
CIMICIFUGA RACEMOSA 5CH
Adagolás:
A fájások megindulásakor félóránként 5 golyócska
4) Utófájásokra: CAULOPHYLLUM C30
Adagolás: 3-4 óránként
5) Tejelválasztást segíti elő:RICINUS C5
Adagolás: Szülés után 3napig 2 x 5 golyó utána
3 napig 2 x 5 golyó
utána 3 napig 1 x 5 golyó
"A MELL CSOMÓMENTESÍTÉSE" Phytolacca C12 2 napig 5*3golyó utána
2 napig 5*2golyó utána
2 napig 5*1golyó
TEJSZAPORÍTÁS Urtica Urens C5 3 napig 5*3golyó utána
3 napig 5*2golyó utána
3 napig 5*1golyó
- LELKI FELKÉSZÜLÉS:
én az alábbi CD-s meditációt hallgatom a lehető legtöbbször:
dr. Czeizel Beatrix: Találkozás a gyermekkel - A születés misztériuma (megrendelhető itt:http://www.yahunagaia.hu/)
A meditáció első részében segítséget kapunk a gyermekünkkel való kapcsolatfelvételhez, a második részt pedig a vajúdás/ szülés közben/ után kell hallgatni, fényt, energiát és erőt közvetít!
Hát, ennyi lett volna nem igazán rövid beszámolóm, amivel remélem, minél több leendő (nem csak) vegás anyukának tudok majd segíteni!:-) Ha további kérdésetek van, írjatok nyugodtan ide, privátban, szívesen válaszolok!