Oldalak

2007. július 31., kedd

Új vegás receptmagazin - VEGAFITT

Délelőtt az újságosnál rábukkantam egy új újságra, VEGAFITT a címe. Megvettem, de kicsit azért még bizonytalan vagyok....
1. évfolyam, 1. szám, az ár 695 Ft, gyönyörű színes fotókkal, jó minőségű papíron, de semmi cikk, csak receptek. Infót sem találtam benne, hogy ez most rendszeres megjelenésű, vagy sem, csak annyit, hogy egy német magazin fordításaként jelent meg. (Az eredeti havonta jelenik meg, infók itt). Ebben a számban tarte-ok (hurrá, tegnap kaptam férjecskémtől a névnapomra egy kerámia 6-os minitorta formát:-) és quiche-k, kenyérfélék, pizzák, zöldséges felfújtak, rétesek stb. A receptek ált. fehér liszt felhasználását írják, néhol láttam szójatejszínt megjelölve, cukrot is használnak. A kenyér és péksütemény-rovatban viszont már gyakrabban előfordul a teljes kiőrlésű és egyéb gabonaliszt is.
Annyira jó lenne, ha végre nálunk is megjelenne egy színvonalas vegás magazin! Az én kedvencem egy német lap, mely negyyedévenként jelenik meg, rendkívül színvonalas lépésről-lépésre fotókkal is, és a teljes szám archívumokkal együtt felkerül a netre, így onnan is letölthető. VEGETARISCH GENIESSEN a címe.A legutóbbi számban pl. 32 oldal vegás grillezés. Isteniii!:-)http://www.vegetarisch-geniessen.com/

Zöldségmix karalábémártással

Jelenleg egy német szerzőnő könyvéből főzőcskézek, aki 2-14 éves gyerekeknek gyűjtött össze recepteket (Irmela Erckenbrecht: So schmeckt's Kindern vegetarisch).A zöldségeket többnyire egy biotermelőtől szoktam házhozszállítással rendelni (http://www.ebio.hu/). Nagyon elégedett vagyok vele, jó minőségű, szép árut szállít, és csak 300 Ft a házhozszállítás (Bp.-en, de vidékre is postáz csomagot)! Én az úgymond "nagy csomagot" rendelem nála, aminek a tartalmát nem én választhatom meg (de ő előre felteszi a netre minden héten hétfőn), viszont így egy kicsit meglepi is, és jobban kell a kreativitásom használni, mit főzzek belőle, ami nekem kihívás.:-) Huh, tényleg még le kell adnom az eheti megrendelést gyorsan (mindig hétfő estig bezárólag)!:-)Ma reggelire mazsolás-barackos kukoricakását csináltam, ebédre sárgarépa krémlevest puffasztott rizsgolyóval és ezt a bizonyos karalábémártást (kicsit variáltam), uzsonnára maradt gyümölcsös muffin tegnapról, vacsorára pedig spenótot főztem kaukkfüves pirított gombával.

Zöldségmix karalábémártással
Az akuális zöldségszezon és egyéni ízlés szerint szabadon variálhatóak a felhasznált zöldségfajták. Pirított szezám-, vagy napraforgómaggal is megszórhatod a végén az ételt. Nagyon jól illik hozzá valamilyen saláta, de igazi éhség esetén adhatsz hozzá valamilyen zöldség-ropogóst (egyszerűbben fogalmazva vmilyen húspótló fasírszerűséget), füstölt tofut, vagy szójavirslit, szójakolbászt.

Hozzávalók (4 főre):
250 gr burgonya, meghámozva és felkockázva
250 gr sárgarépa, vastagabb szeletekre vágva
250 gr pasztinák/ fehér répa, vastagabb szeletekre vágva
250 gr brokkoli, közepes rózsákra szedve
A mártáshoz:250 gr karalábé, meghámozva és nagyobb kockákra vágva
1ek vaj
1/8 l tej
50 gr zöldfűszeres krémsajt
só, bors
szezám-, vagy napraforgómag
Kevés vízben megpároljuk a burgonyát, a sárgarépát, a pasztinákot és a brokkolit. A karalábét megpároljuk kicsit a vajon, hozzáadjuk a tejet és kb. 15 percig főzzük. Belekeverjük a krémsajtot és botmixerrel, vagy turmixgépben pürésítjük. Amártást sóval és borssal ízesítjük, majd a zöldségekkel tálaljuk. Ízlés szerint szezám-, vagy napraforgómaggal megszórjuk.

Siccike tippjei: én úgy variáltam, hogy natúr krémsajtot tettem bele (na igen, az messze nem bio, tudom, hm-hm...), ahhoz tettem aprított petrezselyem-zöldet, és az egészet zöldség helyett teljes kiőrlésű tésztára öntöttem. A gyermek viszont kifejezetten rühelli a morzsának és egyéb furcsa daraboknak tűnő dolgokat a kajában, ezért a szezámmagot tahini formájában(pirított szezámmag-őrlemény, amit a múlt héten vettem egy bioboltban) adagoltam.:-) Az eredmény isteni lett, a gyermek csak úgy habzsolta!:-))

Hol is tartunk?

Szóval, most 19 hónapos Babóca és ott tartunk, hogy húst néha eszik, néha nem... Hát, igen... Bizonytalankodásaim jelenlegi állása szerint arra jutottam, hogy én megpróbálok minél egészségesebb étkeket kínálni, időnként a (pl. gyerekorvos+család+férj) aggódásai-unszolásai hatására húst is adni neki, aztán ő majd eldönti, hogyan is szeretné... Jelenleg ott tartunk, hogy szelethúsokat ált. a legkisebb formátumra szabdalva sem, ha olyanja van daráltan+rejtve sem, de van amikor viszont mégis enni kér apa húsos kajájából...Ugyanakkor viszont a zöldségekkel is igen visszafogottan bánik a fiatalúr, az újdonságokat nem mindig viseli jól, kedvencei a gabonák, tészták.
Én magam jelenleg a lakto-ovo (tej, tejtermék+tojás) elvei szerint főzök, de a tehéntejjel kapcsolatban nagyon jelentős dilemmáim vannak (ezt leginkább a testkontrollos időszakom óta), a vegánhoz (semmi állati) viszont még nem igazán van bátorságom se magam, se a gyerkőc esetében....

Miért is...?

Miért is kezdem ezt a blogot? Na, nem mintha nagyon sok szabadidővel rendelkeznék! Ez egy 19 hónapos bébi mellett nem is igazán menne.:-)
Leginkább talán azért, mert már több mint 10 éve tartok a részben-egészben vegaság felé, voltak is többször ismétlődő folyamatos időszakaim (1-3 év), amikor nem ettem húst, majd egy-egy szelet lecsúszott, utána pedig hónapokig, évekig semmi, de úgymond "tudományosan" még nem foglalkoztam a kérdéssel. Leginkább a "mindenteszekdeaz mégsem jó" kategóriába tartoztam. A leghosszabb ideig talán a "testkontrollos" (szétválasztós diéta) korszakom tartott, aminek az alapelvei többségében továbbra is nagyon szimpik, de miután terhes lettem, sok kérdés és bizonytalanság merült fel bennem a módszert illetően, és ezek a kérdések továbbra sem tisztultak le bennem... talán majd egyszer...
Szóval 2005 tavaszán terhes lettem, és akkoriban  nemhúsevős időszakot éltem, de a védőnő részéről rögtön felmerült az aggodalom, hogy "dehát anyuka ezt így nem lehet!". Szerencsére a nődokim teljesen támogatott, és némi infógyűjtéssel végigcsináltam a 9 hónapot, miközben soha semmilyen kiegészítő vitaminpótlást nem kellett kapnom, még a vas értékem is a 9. hó végén teljesen OK volt.
Aztán megszületett Babóca, "vegásan" szoptattam tovább, és amikor a 6. hótól elkezdtük a hozzátáplálást, egyre több kérdés merült fel bennem ismét. Paráztam-agyaltam-kerestem és teszem mind a mai napig, talán a para kicsit csökkent.:-) Szóval, hamar rá kellett jönnöm, hogy nem igazán létezik Magyaro.-n kifejezetten vegás babákról szóló szakirodalom.:-(( A neten kutatva pedig több fórumon is találkoztam "sorstársakkal", akik igencsak hozzám hasonló cipőben járnak.
"Kínomban" a külföldi szakirodalom felé fordultam, és elkezdtem berendelni német nyelvű vegagyerek-vegabébi könyveket, szakácskönyveket.
Így jutottam arra, hogy a kipróbált receptek közül megosztok másokkal is néhányat, hogy a hozzám hasonló "aggódom és mit főzzek" anyukák is profitáljanak belőle.:-) Terveim szerint tarkítva ezeket időnként hasznos vegagyerek-táplálkozási infókkal. Na és persze megosztom majd tévedéseim, bakijaim szösszeneteit is!:-)